VAT: Zwolnienie nie zakłóci konkurencji, gdy jej nie ma

autor: Patrycja Dudek06.03.2018, 07:16; Aktualizacja: 06.03.2018, 07:35
Fundacja nie obawiała się, że dojdzie do naruszenia konkurencji, bo – jak tłumaczyła – rynek usług fundraisingowych praktycznie nie istnieje.

Fundacja nie obawiała się, że dojdzie do naruszenia konkurencji, bo – jak tłumaczyła – rynek usług fundraisingowych praktycznie nie istnieje.źródło: ShutterStock

Organizacje pożytku publicznego mogą bez obaw o VAT założyć spółkę non profit do świadczenia usług fundraisingowych – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Spór w tej sprawie toczyła fundacja WWF, zajmująca się ochroną przyrody. Swoją działalność statutową finansuje ona z fundraisingu, czyli z dobrowolnych wpłat od osób i firm.

Miała je zbierać spółka z o.o., którą fundacja chciała założyć wspólnie z innymi organizacjami pożytku publicznego. Spółka miała działać w celu społecznym (non profit). Wynagrodzenie za usługę pozyskiwania darczyńców i darowizn (fundraisingu) miało pokrywać jedynie koszty jej działania.

Fundacja uważała, że usługi świadczone przez spółkę non profit na rzecz wspólników (w tym fundacji) będą zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane