statystyki

VAT: Zwolnienie nie zakłóci konkurencji, gdy jej nie ma

autor: Patrycja Dudek06.03.2018, 07:16; Aktualizacja: 06.03.2018, 07:35
Fundacja nie obawiała się, że dojdzie do naruszenia konkurencji, bo – jak tłumaczyła – rynek usług fundraisingowych praktycznie nie istnieje.

Fundacja nie obawiała się, że dojdzie do naruszenia konkurencji, bo – jak tłumaczyła – rynek usług fundraisingowych praktycznie nie istnieje.źródło: ShutterStock

Organizacje pożytku publicznego mogą bez obaw o VAT założyć spółkę non profit do świadczenia usług fundraisingowych – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Spór w tej sprawie toczyła fundacja WWF, zajmująca się ochroną przyrody. Swoją działalność statutową finansuje ona z fundraisingu, czyli z dobrowolnych wpłat od osób i firm.

Miała je zbierać spółka z o.o., którą fundacja chciała założyć wspólnie z innymi organizacjami pożytku publicznego. Spółka miała działać w celu społecznym (non profit). Wynagrodzenie za usługę pozyskiwania darczyńców i darowizn (fundraisingu) miało pokrywać jedynie koszty jej działania.

Fundacja uważała, że usługi świadczone przez spółkę non profit na rzecz wspólników (w tym fundacji) będą zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane