statystyki

Fundusze inwestujące w spółki osobowe bez zwolnienia z podatku

autor: Mariusz Szulc28.02.2018, 07:15; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:08
Chodziło o działającą w naszym kraju holenderską spółkę, która planowała założyć w Holandii fundusz inwestycyjny.

Chodziło o działającą w naszym kraju holenderską spółkę, która planowała założyć w Holandii fundusz inwestycyjny.źródło: ShutterStock

Zagraniczny fundusz, który inwestuje w Polsce w spółki jawne lub komandytowe, nie ma prawa do zwolnienia z podatku dochodowego – orzekł po raz kolejny NSA.

Sprawa dotyczyła wprawdzie stanu prawnego sprzed 2018 r., ale eksperci nie mają wątpliwości, że argumentacja sądu zachowała swoją aktualność po nowelizacji od 1 stycznia 2018 r. przepisów o CIT.

Chodziło o działającą w naszym kraju holenderską spółkę, która planowała założyć w Holandii fundusz inwestycyjny. Miał on emitować udziały i akcje, które byłyby potem obejmowane przez jego przyszłych wspólników. Fundusz lokowałby ich pieniądze w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe. Miał też zostać wspólnikiem polskich spółek osobowych.

Holenderska spółka uważała, że ewentualne przychody (dochody), które osiągnie fundusz z udziału w zysku spółek osobowych, będą wolne w Polsce od podatku. Powoływała się na art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT, który przyznaje zwolnienie zagranicznym podmiotom inwestycyjnym, działającym podobnie do funduszy tworzonych w Polsce na podstawie naszego prawa.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane