statystyki

Fundusze inwestujące w spółki osobowe bez zwolnienia z podatku

autor: Mariusz Szulc28.02.2018, 07:15; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:08
Chodziło o działającą w naszym kraju holenderską spółkę, która planowała założyć w Holandii fundusz inwestycyjny.

Chodziło o działającą w naszym kraju holenderską spółkę, która planowała założyć w Holandii fundusz inwestycyjny.źródło: ShutterStock

Zagraniczny fundusz, który inwestuje w Polsce w spółki jawne lub komandytowe, nie ma prawa do zwolnienia z podatku dochodowego – orzekł po raz kolejny NSA.

Sprawa dotyczyła wprawdzie stanu prawnego sprzed 2018 r., ale eksperci nie mają wątpliwości, że argumentacja sądu zachowała swoją aktualność po nowelizacji od 1 stycznia 2018 r. przepisów o CIT.

Chodziło o działającą w naszym kraju holenderską spółkę, która planowała założyć w Holandii fundusz inwestycyjny. Miał on emitować udziały i akcje, które byłyby potem obejmowane przez jego przyszłych wspólników. Fundusz lokowałby ich pieniądze w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe. Miał też zostać wspólnikiem polskich spółek osobowych.

Holenderska spółka uważała, że ewentualne przychody (dochody), które osiągnie fundusz z udziału w zysku spółek osobowych, będą wolne w Polsce od podatku. Powoływała się na art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT, który przyznaje zwolnienie zagranicznym podmiotom inwestycyjnym, działającym podobnie do funduszy tworzonych w Polsce na podstawie naszego prawa.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane