statystyki

Jak VAT wraca do podatników w różnych krajach UE

autor: Mariusz Szulc19.02.2018, 16:00
Niektóre państwa w ogóle nie zapisały terminów na zwrot VAT w przepisach i uzależniły je od statusu podatnika.

Niektóre państwa w ogóle nie zapisały terminów na zwrot VAT w przepisach i uzależniły je od statusu podatnika.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska rozpoczęła w ubiegłym tygodniu we wszystkich państwach unijnych kompleksowy przegląd przepisów o zwrocie nadwyżki podatku naliczonego.

Z komunikatu wynika, że takie badanie potrwa osiem miesięcy, a jego celem jest sprawdzenie, czy krajowe przepisy są zgodne z unijnym prawem i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE. Bruksela sprawdzi m.in., w jakim czasie przedsiębiorcy odzyskują z urzędu skarbowego nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Sprawdzi też wszelkie związane z tym utrudnienia.

Jeśli wnioski będą niezadowalające dla KE, to nie wyklucza ona wszczęcia procedury naruszeniowej i skierowania do TSUE skargi przeciw danemu państwu.

Komisja podkreśliła w komunikacie, że szczególnie ważne jest to, aby firmy łatwo i sprawnie mogły odzyskiwać nadwyżkę VAT. Na związanej z tym biurokracji cierpią dziś szczególnie te najmniejsze i te, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Nie stać ich bowiem na przechodzenie przez długotrwałą i trudną procedurę. Na tym z kolei cierpi ich płynność finansowa. W konsekwencji muszą likwidować działalność gospodarczą – wynika z komunikatu.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane