statystyki

Jak VAT wraca do podatników w różnych krajach UE

autor: Mariusz Szulc19.02.2018, 16:00
Niektóre państwa w ogóle nie zapisały terminów na zwrot VAT w przepisach i uzależniły je od statusu podatnika.

Niektóre państwa w ogóle nie zapisały terminów na zwrot VAT w przepisach i uzależniły je od statusu podatnika.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska rozpoczęła w ubiegłym tygodniu we wszystkich państwach unijnych kompleksowy przegląd przepisów o zwrocie nadwyżki podatku naliczonego.

Z komunikatu wynika, że takie badanie potrwa osiem miesięcy, a jego celem jest sprawdzenie, czy krajowe przepisy są zgodne z unijnym prawem i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE. Bruksela sprawdzi m.in., w jakim czasie przedsiębiorcy odzyskują z urzędu skarbowego nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Sprawdzi też wszelkie związane z tym utrudnienia.

Jeśli wnioski będą niezadowalające dla KE, to nie wyklucza ona wszczęcia procedury naruszeniowej i skierowania do TSUE skargi przeciw danemu państwu.

Komisja podkreśliła w komunikacie, że szczególnie ważne jest to, aby firmy łatwo i sprawnie mogły odzyskiwać nadwyżkę VAT. Na związanej z tym biurokracji cierpią dziś szczególnie te najmniejsze i te, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Nie stać ich bowiem na przechodzenie przez długotrwałą i trudną procedurę. Na tym z kolei cierpi ich płynność finansowa. W konsekwencji muszą likwidować działalność gospodarczą – wynika z komunikatu.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane