statystyki

Mniej zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących

autor: Tomasz Krywan05.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 05.02.2018, 10:41
Nowe rozporządzenie w przeważającej mierze powiela dotychczasowe zwolnienia. Wprowadza tylko kilka, za to istotnych zmian

Nowe rozporządzenie w przeważającej mierze powiela dotychczasowe zwolnienia. Wprowadza tylko kilka, za to istotnych zmianźródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia 2018 r. paragonem fiskalnym będą musiały być potwierdzane usługi wstępu na przedstawienia cyrkowe, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne. A także – wymiana waluty dokonywana poza bankiem i spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową.

Od 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające zwolnienia z kas rejestrujących (z 20 grudnia 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 2454). Minister rozwoju i finansów rozszerzył w nim zakres czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania obrotu w kasie. Wielu podatników nadal jednak może korzystać ze zwolnień z tego obowiązku. Nowe rozporządzenie w przeważającej mierze powiela bowiem zwolnienia, jakie w tym zakresie obowiązywały do końca 2017 r.

Dwa rodzaje

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania są przedmiotowe oraz podmiotowe. Pierwsze obejmują konkretne czynności wykonywane przez podatników. Zwolnienia te są wymienione w załączniku do rozporządzenia (51 pozycji).

Zwolnienia podmiotowe obejmują natomiast podatników, a w konsekwencji, co do zasady, całą występującą u nich sprzedaż. Zwolnienia te określa par. 3 rozporządzenia. Wyjątek stanowi zwolnienie podmiotowe dla jednostek samorządu terytorialnego, które obejmuje nie całą, ale część sprzedaży prowadzonej przez te jednostki.

Zwolnienia podmiotowe


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dlaczego KAS nie kontrol pryw.gabinetów lekarskich(2018-02-05 15:56) Zgłoś naruszenie 20

    Dlaczego KAS nie kontroluje pryw.gabinetów lekarskich ,stomatologicznych i prawniczych???Dlaczego pan Morawiecki w ogóle sie tym nie interesuje??.Jeszcze nigdy nie słyszałam od rodziny ani znajomych żeby ktokolwiek z nich otrzymał paragon po uiszczeniu opłaty w gabinecie lekarskim czy stomatologicznym!!Przecież to są setki milonów złotych w skali całej Polski -zupełnie bez płacenia podatków!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane