statystyki

Mniej zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących

autor: Tomasz Krywan05.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 05.02.2018, 10:41
Nowe rozporządzenie w przeważającej mierze powiela dotychczasowe zwolnienia. Wprowadza tylko kilka, za to istotnych zmian

Nowe rozporządzenie w przeważającej mierze powiela dotychczasowe zwolnienia. Wprowadza tylko kilka, za to istotnych zmianźródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia 2018 r. paragonem fiskalnym będą musiały być potwierdzane usługi wstępu na przedstawienia cyrkowe, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne. A także – wymiana waluty dokonywana poza bankiem i spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową.

Od 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające zwolnienia z kas rejestrujących (z 20 grudnia 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 2454). Minister rozwoju i finansów rozszerzył w nim zakres czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania obrotu w kasie. Wielu podatników nadal jednak może korzystać ze zwolnień z tego obowiązku. Nowe rozporządzenie w przeważającej mierze powiela bowiem zwolnienia, jakie w tym zakresie obowiązywały do końca 2017 r.

Dwa rodzaje

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania są przedmiotowe oraz podmiotowe. Pierwsze obejmują konkretne czynności wykonywane przez podatników. Zwolnienia te są wymienione w załączniku do rozporządzenia (51 pozycji).

Zwolnienia podmiotowe obejmują natomiast podatników, a w konsekwencji, co do zasady, całą występującą u nich sprzedaż. Zwolnienia te określa par. 3 rozporządzenia. Wyjątek stanowi zwolnienie podmiotowe dla jednostek samorządu terytorialnego, które obejmuje nie całą, ale część sprzedaży prowadzonej przez te jednostki.

Zwolnienia podmiotowe


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dlaczego KAS nie kontrol pryw.gabinetów lekarskich(2018-02-05 15:56) Zgłoś naruszenie 20

    Dlaczego KAS nie kontroluje pryw.gabinetów lekarskich ,stomatologicznych i prawniczych???Dlaczego pan Morawiecki w ogóle sie tym nie interesuje??.Jeszcze nigdy nie słyszałam od rodziny ani znajomych żeby ktokolwiek z nich otrzymał paragon po uiszczeniu opłaty w gabinecie lekarskim czy stomatologicznym!!Przecież to są setki milonów złotych w skali całej Polski -zupełnie bez płacenia podatków!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane