statystyki

Dobrowolne umorzenie udziałów bez szacowania przychodu według wartości rynkowych

autor: Agnieszka Pokojska31.01.2018, 18:00
Umorzenie nie stanowi „zbycia udziałów”.

Umorzenie nie stanowi „zbycia udziałów”.źródło: ShutterStock

Przy dobrowolnym umorzeniu udziałów nadal nie stosuje się przepisów umożliwiających organom podatkowym określenie przychodu według wartości rynkowych – potwierdził dyrektor KIS, odnosząc się do zmian obowiązujących od 2018 r.

Z pytaniem wystąpił podatnik CIT, który planuje zbyć udziały w spółce z o.o. w celu ich umorzenia w trybie art. 199 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dobrowolne umorzenie za wynagrodzeniem). Nie wykluczył, że wynagrodzenie zostanie ustalone w wysokości niższej niż wartość rynkowa udziałów, a także niższej od ich wartości bilansowej (wartości aktywów netto przypadających na jeden udział).

Jego obawy budziło to, że zbycie nastąpi w 2018 r., gdy obowiązuje już nowe brzmienie art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o CIT. Generalnie przepisy te umożliwiają organom podatkowym szacowanie przychodu, gdy cena zbycia rzeczy i praw majątkowych jest nierynkowa.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane