statystyki

Ulgę mieszkaniwą można dziedziczyć

autor: Łukasz Zalewski22.01.2018, 07:21; Aktualizacja: 22.01.2018, 08:43
Zdaniem sądu, zawarcie przez rodziców (spadkobierców) aktu notarialnego przenoszącego na nich własność mieszkania należało uznać za czynność realizującą zwolnienie, którą zapoczątkował syn.

Zdaniem sądu, zawarcie przez rodziców (spadkobierców) aktu notarialnego przenoszącego na nich własność mieszkania należało uznać za czynność realizującą zwolnienie, którą zapoczątkował syn.źródło: ShutterStock

Rodzice przejmują po dziecku prawo do zwolnienia z PIT, gdy podpiszą akt notarialny na zakup mieszania, za które spadkodawca zapłacił jeszcze przed śmiercią – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła rodziców, którzy wraz z synem nabyli po połowie praw do mieszkania. Następnie podarowali mu swoją część. Po pewnym czasie, jeszcze przed upływem pięciu lat, syn postanowił sprzedać lokal, a żeby nie płacić podatku, zobowiązał się, że pieniądze ze zbycia przeznaczy na zakup nowego mieszkania.

Podpisał umowę przedwstępną i zapłacił z pieniędzy ze sprzedaży pierwszego lokalu. Niestety, po kilku dniach od zapłaty zmarł. Nie zdążył zawrzeć aktu notarialnego, który miał przenieść na niego własność. W chwili śmierci był więc w trakcie realizacji zobowiązania podjętego tuż po sprzedaży pierwszego lokalu – że pieniądze z tej transakcji przeznaczy na własne cele mieszkaniowe.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane