statystyki

Fiskus może korygować błędy także w interpretacjach

autor: Łukasz Zalewski17.01.2018, 20:00
Stosowanie analogii legis w sprawach interpretacji nie prowadzi do zwiększenia opodatkowania podatnika, a jedynie rozstrzyga kwestię proceduralną.

Stosowanie analogii legis w sprawach interpretacji nie prowadzi do zwiększenia opodatkowania podatnika, a jedynie rozstrzyga kwestię proceduralną.źródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące oczywistych omyłek pisarskich i błędów rachunkowych można stosować również do poprawiania interpretacji indywidualnych – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która otrzymała interpretację w sprawie CIT. Po jej wydaniu dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zorientował się, że błędnie podał przepis; powołał się na art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, podczas gdy powinien był wskazać art. 16 ust. 1 pkt 18 ustawy o CIT. Wydał więc postanowienie o sprostowaniu z urzędu oczywistej omyłki pisarskiej.

Spółka się z tym nie zgodziła i wniosła najpierw zażalenie, a później skargę do sądu. Uważała, że w sprawach interpretacji indywidualnych nie można prostować oczywistych omyłek. Pozwala na to art. 215 par. 1 ordynacji podatkowej, ale tylko w postępowaniach podatkowych. W przypadku interpretacji zastosowanie ma art. 14b par. 1 i 6 ordynacji, który nie odsyła do odpowiedniego stosowania art. 215.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane