statystyki

Mariański: Nie chcemy zamykać zawodu doradcy podatkowego [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski16.01.2018, 07:27; Aktualizacja: 16.01.2018, 08:09
Praktyka pokazuje, że księgi z powodzeniem mogą prowadzić osoby nieposiadające certyfikatu (np. MF).

Praktyka pokazuje, że księgi z powodzeniem mogą prowadzić osoby nieposiadające certyfikatu (np. MF).źródło: ShutterStock

- W rozmowach z Ministerstwem Finansów chcielibyśmy mówić nie tylko o tajemnicy, ale także o tym, gdzie zaczyna się granica agresywnej optymalizacji, a gdzie mamy do czynienia z klasycznym doradztwem i planowaniem podatkowym - mówi Adam Mariański.

V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, który wybrał pana w niedzielę na przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podjął dwie uchwały, w tym jedną dotyczącą obrony tajemnicy zawodowej. Zbiega się to w czasie z planami Ministerstwa Finansów, aby wprowadzić obowiązek informowania o optymalizacjach podatkowych. Jeden z wariantów zakłada nałożenie takiego wymogu na doradców podatkowych. Czy pana zdaniem da się to pogodzić z tajemnicą zawodową?

Absolutnie nie. Rozważania Ministerstwa Finansów nie mają podstaw w projekcie BEPS przygotowanym przez OECD. Projekt ten jasno wskazuje bowiem, że raportowanie schematów nie może prowadzić do uchylenia tajemnicy zawodowej. We wszystkich krajach Unii Europejskiej toczy się dyskusja na ten temat i wszędzie podkreśla się, że zachowanie tajemnicy jest fundamentem wykonywania zawodu doradcy podatkowego. Przyznał to również Pierre Moscovici, komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł w Komisji Europejskiej, podczas grudniowego spotkania European Tax Adviser Federation (ETAF), czyli europejskiej organizacji zrzeszającej narodowe organizacje i stowarzyszenia doradców podatkowych z większości państw UE.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane