statystyki

Wolta w sprawie kosztów u nauczycieli akademickich [OPINIA]

autor: Mateusz Zawadka10.01.2018, 07:29; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:12
Wyjaśnienia – zgodnie ze swoją nazwą i przeznaczeniem – powinny służyć wyjaśnieniu intencji prawodawcy oraz w jasny sposób pokazywać, dlaczego zastosowano dane rozróżnienia w taki, nie zaś inny sposób.

Wyjaśnienia – zgodnie ze swoją nazwą i przeznaczeniem – powinny służyć wyjaśnieniu intencji prawodawcy oraz w jasny sposób pokazywać, dlaczego zastosowano dane rozróżnienia w taki, nie zaś inny sposób.źródło: ShutterStock

W wyjaśnieniach do najnowszej nowelizacji ustawy o PIT minister finansów przychylił się do rozwiązań kwestionowanych w minionym roku przez dyrektora KIS. Chodzi o procentowo określany udział kosztów „autorskich” w wynagrodzeniu za pracę.

Wskutek nowelizacji z 27 paź- dziernika 2017 r. (Dz.U. poz. 2175) do art. 22 ustawy o PIT został dodany ustęp 9b, w którym wymienione zostały – jako objęte 50-proc. kosztami – przychody z tytułu „działalności badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej”. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra finansów, zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uprawnionymi do stosowania kosztów zgodnie z nowymi przepisami są nauczyciele akademiccy, o których mowa w art. 108 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2183 ze zm.). Chodzi zatem o pracowników naukowo-dydaktycznych, pracowników dydaktycznych, pracowników naukowych, a także dyplomowanych bibliotekarzy oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej – oczywiście tylko jeśli tworzą oni w ramach stosunku pracy utwory.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane