statystyki

Wolta w sprawie kosztów u nauczycieli akademickich [OPINIA]

autor: Mateusz Zawadka10.01.2018, 07:29; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:12
Wyjaśnienia – zgodnie ze swoją nazwą i przeznaczeniem – powinny służyć wyjaśnieniu intencji prawodawcy oraz w jasny sposób pokazywać, dlaczego zastosowano dane rozróżnienia w taki, nie zaś inny sposób.

Wyjaśnienia – zgodnie ze swoją nazwą i przeznaczeniem – powinny służyć wyjaśnieniu intencji prawodawcy oraz w jasny sposób pokazywać, dlaczego zastosowano dane rozróżnienia w taki, nie zaś inny sposób.źródło: ShutterStock

W wyjaśnieniach do najnowszej nowelizacji ustawy o PIT minister finansów przychylił się do rozwiązań kwestionowanych w minionym roku przez dyrektora KIS. Chodzi o procentowo określany udział kosztów „autorskich” w wynagrodzeniu za pracę.

Wskutek nowelizacji z 27 paź- dziernika 2017 r. (Dz.U. poz. 2175) do art. 22 ustawy o PIT został dodany ustęp 9b, w którym wymienione zostały – jako objęte 50-proc. kosztami – przychody z tytułu „działalności badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej”. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra finansów, zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uprawnionymi do stosowania kosztów zgodnie z nowymi przepisami są nauczyciele akademiccy, o których mowa w art. 108 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2183 ze zm.). Chodzi zatem o pracowników naukowo-dydaktycznych, pracowników dydaktycznych, pracowników naukowych, a także dyplomowanych bibliotekarzy oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej – oczywiście tylko jeśli tworzą oni w ramach stosunku pracy utwory.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane