Osoby, które wzbogacą się, grając np. w karty lub kości w kasynach lub poza nimi, będą zwolnione z podatku dochodowego – wynika z opublikowanego wczoraj projektu. To kolejny pomysł zmian do obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. nowelizacji z 27 listopada 2017 r. trzech ustaw: o PIT, CIT i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. O wcześniejszych planach zmian pisaliśmy w artykule „Resort finansów naprawia błędy w nowelizacji PIT i CIT” (DGP nr 249/2017).
Reklama
Teraz Ministerstwo Finansów przygotowało kolejne propozycje, które częściowo przywrócą stan sprzed 2018 r. Wówczas całkowicie wolne od PIT były wygrane uzyskane w kasynach oraz w grach bingo – pieniężnym i fantowym. Preferencji tej nie podlegały natomiast wygrane w karty, w kości i grach cylindrycznych urządzanych przez spółkę wykonującą monopol państwa.
Zasady te zmieniły się od 1 stycznia br. Zgodnie z nowelizacją z 27 listopada 2017 r. wszystkie wygrane w grach hazardowych podlegają 10 proc. PIT, jeżeli ich jednorazowa wartość przekracza 2280 zł. MF chciał w ten sposób ujednolicić zasady opodatkowania. W uzasadnieniu do opublikowanego projektu przyznał jednak, że „regulacja ta nie była przedmiotem wystarczająco długich konsultacji z zainteresowanymi podmiotami”. Dlatego postanowił wprowadzić kolejne zmiany.
Nadal wszyscy uczestnicy legalnych gier kasynowych niezależnie od podmiotu, który je organizuje, mają być tak samo traktowani na gruncie ustawy o PIT. Zgodnie z projektem od 1 lutego 2018 r. ma zostać wprowadzone zwolnienie z podatku.
Pozostałe zasady, obowiązujące zarówno przed Nowym Rokiem, jak i obecnie, pozostać mają bez zmian. Oznacza to, że z tytułu wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych i audiotekstowych i fantowych podatek będzie pobrany tylko od większych wygranych. Trzeba odprowadzić daninę w wysokości 10 proc., jeżeli jednorazowa wartość wygranych przekroczy 2280 zł.
MF przypomniał też, że obecnie zwolnione z podatku są wygrane w kasynach gry oraz grach bingo urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim UE lub EOG. – Oznacza to, że zarówno wygrane uzyskane w kasynach gier (w których urządzane są gry na automatach, w karty, w kości i gry cylindryczne) w Polsce, jak i w innym kraju Unii lub EOG podlegają zwolnieniu z PIT – tłumaczy w uzasadnieniu MF.
Etap legislacyjny: Projekt nowelizacji ustawy o PIT – przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów