statystyki

Odwołanie może być wniesione faksem

autor: Mariusz Szulc09.01.2018, 18:00
Problem wziął się z tego, że przed 17 czerwca 2010 r. art. 168 ordynacji mówił wprost o pismach wnoszonych faksem.

Problem wziął się z tego, że przed 17 czerwca 2010 r. art. 168 ordynacji mówił wprost o pismach wnoszonych faksem.źródło: ShutterStock

Podatnik, który złoży odwołanie za pomocą faksu, nie uchybi terminowi na jego wniesienie – potwierdził wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Posłowie nawiązali do wyroku NSA z 14 listopada 2017 r. (sygn. akt II FSK 2811/15), opisywanego na łamach DGP 224/2017 „Odwołanie może być wniesione faksem”. Sąd wyjaśnił wtedy, że fiskus nie może ignorować pisma przesłanego faksem, a powinien jedynie uznać, że zawiera ono braki formalne, bo nie zostało własnoręcznie podpisane przez podatnika. Urzędnicy powinni więc, zgodnie z art. 169 ordynacji podatkowej, wezwać go do usunięcia braków w terminie 7 dni. Dopiero jeśli nie zrobi on tego w terminie, to pismo powinno pozostać nierozpatrzone – wyjaśnił NSA.

Wiceminister Gruza w całości podzielił to stanowisko. – Formę pisemną ma właściwie każde podanie, poza wniesionym ustnie czy za pomocą środków komunikacji elektronicznej – wyjaśnił. Podkreślił, że dotyczy to także pism wniesionych faksem.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane