statystyki

Odwołanie może być wniesione faksem

autor: Mariusz Szulc09.01.2018, 18:00
Problem wziął się z tego, że przed 17 czerwca 2010 r. art. 168 ordynacji mówił wprost o pismach wnoszonych faksem.

Problem wziął się z tego, że przed 17 czerwca 2010 r. art. 168 ordynacji mówił wprost o pismach wnoszonych faksem.źródło: ShutterStock

Podatnik, który złoży odwołanie za pomocą faksu, nie uchybi terminowi na jego wniesienie – potwierdził wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Posłowie nawiązali do wyroku NSA z 14 listopada 2017 r. (sygn. akt II FSK 2811/15), opisywanego na łamach DGP 224/2017 „Odwołanie może być wniesione faksem”. Sąd wyjaśnił wtedy, że fiskus nie może ignorować pisma przesłanego faksem, a powinien jedynie uznać, że zawiera ono braki formalne, bo nie zostało własnoręcznie podpisane przez podatnika. Urzędnicy powinni więc, zgodnie z art. 169 ordynacji podatkowej, wezwać go do usunięcia braków w terminie 7 dni. Dopiero jeśli nie zrobi on tego w terminie, to pismo powinno pozostać nierozpatrzone – wyjaśnił NSA.

Wiceminister Gruza w całości podzielił to stanowisko. – Formę pisemną ma właściwie każde podanie, poza wniesionym ustnie czy za pomocą środków komunikacji elektronicznej – wyjaśnił. Podkreślił, że dotyczy to także pism wniesionych faksem.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane