Zatrudnienie księgowej w firmie jest droższe niż outsourcing usług księgowych. Oddając rachunkowość na zewnątrz, firma może oszczędzić nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Za usługi on-line płaci się mało, ale podatnik sam księguje dokumenty.
ANALIZA
W czasie spowolnienia gospodarczego firmy szukają oszczędności m.in. w obsłudze księgowej. Koszty można zredukować, oddając księgowość do biura rachunkowego, firmy outsourcingu księgowego lub korzystając z księgowości internetowej. Kwota, jaką można zaoszczędzić, zależy od wielkości firmy i liczby dokumentów, które generuje ona miesięcznie. Firma, która ma 100-150 dokumentów do zaksięgowania, może zaoszczędzić nawet 1,5 tys. zł miesięcznie, jeśli zdecyduje się na korzystanie z usług outsourcingu księgowego, zamiast zatrudniać samodzielną księgową na etacie.

Księgowość internetowa

Na rynku dostępne są oferty księgowości internetowej, których miesięczny koszt to ok. 50 zł. Jak wyjaśnia Joanna Zalewska, kierownik serwisu ifirma.pl, usługa jest skierowana do mikroprzedsiębiorstw i małych firm, a kryterium wyboru jest sposób rozliczania się z podatku dochodowego.
- Z serwisu mogą korzystać podatnicy rozliczający działalność gospodarczą na podstawie ustawy o PIT i prowadzący księgowość w postaci książki przychodów i rozchodów lub ewidencji VAT - tłumaczy Joanna Zalewska.
Za usługę trzeba zapłacić 45 zł netto miesięcznie i jest to cena zdecydowanie niższa niż średnia cena usług biur rachunkowych. Serwis nie jest jednak biurem rachunkowym i nie prowadzi księgowości swoich klientów. To podatnik prowadzi księgowość z pomocą serwisu. Ma on do dyspozycji specjalistów od podatków, ale niekoniecznie z uprawnieniami księgowymi.
Średnia cena obsługi księgowej w biurze rachunkowym to od 150 do 400 zł. Korzystając z usług biura rachunkowego, właściciel firmy nie martwi się o rozliczenia, bo to biuro księguje dokumenty. W przypadku popełnienia błędu przez biuro klient może domagać się od niego odszkodowania, bo każde biuro ma obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli podatnik sam prowadzi księgi, ponosi za nie pełną odpowiedzialność.Księgowość on-line

Na rynku istnieje wiele ofert księgowości on-line, np. biuro KPDA z Katowic czy biuro Liczyk. To ostatnie oferuje usługę eLiczyk, która - jak wyjaśnia Mariola Górecka, asystentka zarządu - jest adresowana w szczególności do małych firm. W tym przypadku klient rozlicza się jak w tradycyjnym biurze rachunkowym, ale obsługa księgowo-podatkowa jest realizowana wyłącznie przez elektroniczne kanały komunikowania się.
Klient opłaca jedynie zryczałtowaną opłatę miesięczną, ale są to ceny porównywalne z cenami tradycyjnych biur rachunkowych lub niewiele niższe.

Oferta outsourcingu

Barbara Kochańska-Mierzejewska, członek zarządu FPA Group, firmy outsourcingu internetowego, przyznaje, że oferta biur rachunkowych jest skierowana do osób prowadzących działalność gospodarczą, które generują kilkadziesiąt dokumentów miesięcznie i zatrudniają pracowników. Dla takich firm zatrudnienie samodzielnej księgowej na etacie nie będzie finansowo korzystne, co potwierdza także Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy Tax-US. Wyjaśnia on, że do kosztów wynagrodzenia należy doliczyć koszt stanowiska pracy, urlopu, szkoleń, prenumerat czasopism czy świadczenia pracownicze.
- Koszt stanowiska to wydatek do 1 tys. zł, w zależności od standardu, wymagań i woli pracodawcy - twierdzi Zbigniew Błaszczyk.
Barbara Kochańska-Mierzejewska ocenia jednak, że ten dodatkowy koszt może wynieść nawet 2,5 tys. zł. Do tego należy doliczyć wynagrodzenie księgowej. Jak wyjaśnia Zbigniew Błaszczyk, oczekiwania księgowych kształtują się w granicach od 3,6 do 13 tys. zł brutto.
Skorzystanie z usług firmy outsourcingu księgowego w przypadku firmy generującej 100-150 dokumentów miesięcznie jest więc tańsze i wynosi ok. 4-5 tys. zł. Oferta tych firm jest skierowana do klientów, którzy mają miesięcznie od 100 do kilkuset dokumentów księgowych oraz potrzebują prowadzenia zaawansowanego raportowania. Barbara Kochańska-Mierzejewska zwraca uwagę, że w przypadku korzystania z usług outsourcingu klient nie ponosi ryzyka dodatkowych kosztów związanych np. z chorobą pracownika, a ponadto firma ma pewność ciągłej obsługi księgowej.
4-5 tys. zł koszt outsourcingu księgowego miesięcznie
50 zł koszt serwisu księgowości internetowej miesięcznie