statystyki

Spór o stawki VAT: Tortilla tortilli nierówna

autor: Patrycja Dudek11.12.2017, 20:00
Firma chciała sprzedawać wszystkie z obniżoną 8-proc. stawką VAT. Uważała, że są to produkty identyczne z punktu widzenia konsumenta.

Firma chciała sprzedawać wszystkie z obniżoną 8-proc. stawką VAT. Uważała, że są to produkty identyczne z punktu widzenia konsumenta.źródło: ShutterStock

Świeże placki mają 8 proc. VAT, ale głęboko mrożone lub konserwowane chemicznie są z niemal trzy razy wyższym podatkiem – wynika z wyroku NSA. To pierwszy wyrok NSA po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stawki VAT na polskie ciastka (z 9 listopada 2017 r., sygn. C-499/16).

W spór z fiskusem wszedł producent tortilli oferujący trzy rodzaje placków: świeże (z terminem przydatności do 40 dni), konserwowane chemicznie (gdzie termin był 3-, 4- lub 6-miesięczny) oraz głęboko mrożone (ważne przez 12 do 18 miesięcy).

Firma chciała sprzedawać wszystkie z obniżoną 8-proc. stawką VAT. Uważała, że są to produkty identyczne z punktu widzenia konsumenta. Brak różnic potwierdzać miało też zakwalifikowanie ich wszystkich do tego samego kodu nomenklatury scalonej (CN 1905 90 60) w Wiążącej Informacji Taryfowej. Zdaniem firmy to CN, a nie polskie PKWiU powinno być podstawą klasyfikacji produktów.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane