statystyki

Spór o stawki VAT: Tortilla tortilli nierówna

autor: Patrycja Dudek11.12.2017, 20:00
Firma chciała sprzedawać wszystkie z obniżoną 8-proc. stawką VAT. Uważała, że są to produkty identyczne z punktu widzenia konsumenta.

Firma chciała sprzedawać wszystkie z obniżoną 8-proc. stawką VAT. Uważała, że są to produkty identyczne z punktu widzenia konsumenta.źródło: ShutterStock

Świeże placki mają 8 proc. VAT, ale głęboko mrożone lub konserwowane chemicznie są z niemal trzy razy wyższym podatkiem – wynika z wyroku NSA. To pierwszy wyrok NSA po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stawki VAT na polskie ciastka (z 9 listopada 2017 r., sygn. C-499/16).

W spór z fiskusem wszedł producent tortilli oferujący trzy rodzaje placków: świeże (z terminem przydatności do 40 dni), konserwowane chemicznie (gdzie termin był 3-, 4- lub 6-miesięczny) oraz głęboko mrożone (ważne przez 12 do 18 miesięcy).

Firma chciała sprzedawać wszystkie z obniżoną 8-proc. stawką VAT. Uważała, że są to produkty identyczne z punktu widzenia konsumenta. Brak różnic potwierdzać miało też zakwalifikowanie ich wszystkich do tego samego kodu nomenklatury scalonej (CN 1905 90 60) w Wiążącej Informacji Taryfowej. Zdaniem firmy to CN, a nie polskie PKWiU powinno być podstawą klasyfikacji produktów.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane