statystyki

Poradnia podatkowa z 11 grudnia

autor: Tomasz Krywan11.12.2017, 08:22; Aktualizacja: 11.12.2017, 08:30
Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia sprzedaży.

Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia sprzedaży.źródło: ShutterStock

Przychód małego podatnika, VAT na banery reklamowe i odliczenia VAT - takie pytania zadają czytelnicy.

● Kiedy można odliczyć VAT z faktury za zakup licencji na korzystanie z oprogramowania

● Prowadzę działalność gospodarczą, jestem zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Na początku grudnia otrzymałem wystawioną 29 listopada 2017 r. fakturę za licencję na korzystanie z oprogramowania za okres od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. Fakturę tę opłacę w styczniu 2018 r. Kiedy mogę odliczyć VAT z tej faktury?

Prawo do odliczania podatku naliczonego powstaje co do zasady w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy) nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury (zob. art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). A zatem kluczowe z punktu widzenia przedstawionego pytania jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy przedmiotowej licencji.

Mając to na uwadze, wyjaśnić trzeba, że – inaczej niż do końca 2013 r. – w obecnym stanie prawnym nie obowiązuje szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług udzielania licencji (w szczególności usług takich nie uznaje się za usługi o podobnym charakterze, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzecie ustawy o VAT). Powoduje to, że obecnie obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia takich usług powstaje na zasadach ogólnych określonych art. 19a ust. 1–3 i 8 ustawy o VAT. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych na gruncie tych przepisów wyjaśnieniach – zob. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 września 2013 r., nr IPPP1/443-635/13-2/AP), a więc:


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane