statystyki

Poradnia podatkowa z 11 grudnia

autor: Tomasz Krywan11.12.2017, 08:22; Aktualizacja: 11.12.2017, 08:30
Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia sprzedaży.

Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia sprzedaży.źródło: ShutterStock

Przychód małego podatnika, VAT na banery reklamowe i odliczenia VAT - takie pytania zadają czytelnicy.

● Kiedy można odliczyć VAT z faktury za zakup licencji na korzystanie z oprogramowania

● Prowadzę działalność gospodarczą, jestem zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Na początku grudnia otrzymałem wystawioną 29 listopada 2017 r. fakturę za licencję na korzystanie z oprogramowania za okres od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. Fakturę tę opłacę w styczniu 2018 r. Kiedy mogę odliczyć VAT z tej faktury?

Prawo do odliczania podatku naliczonego powstaje co do zasady w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy) nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury (zob. art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). A zatem kluczowe z punktu widzenia przedstawionego pytania jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy przedmiotowej licencji.

Mając to na uwadze, wyjaśnić trzeba, że – inaczej niż do końca 2013 r. – w obecnym stanie prawnym nie obowiązuje szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług udzielania licencji (w szczególności usług takich nie uznaje się za usługi o podobnym charakterze, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzecie ustawy o VAT). Powoduje to, że obecnie obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia takich usług powstaje na zasadach ogólnych określonych art. 19a ust. 1–3 i 8 ustawy o VAT. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych na gruncie tych przepisów wyjaśnieniach – zob. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 września 2013 r., nr IPPP1/443-635/13-2/AP), a więc:


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane