statystyki

TSUE: Błędnie rozliczony VAT można odliczyć po latach

autor: Mariusz Szulc05.12.2017, 16:00
Chodziło o portugalską spółkę, która w latach 2008–2010 sprzedała kontrahentowi granulat kauczuku o łącznej wartości blisko 665 tys. euro.

Chodziło o portugalską spółkę, która w latach 2008–2010 sprzedała kontrahentowi granulat kauczuku o łącznej wartości blisko 665 tys. euro.źródło: ShutterStock

Podatnik, który otrzyma od kontrahenta fakturę korygującą, z której wynika, że przy pierwotnej transakcji rozliczono zbyt niski podatek, może potrącić niedopłaconą wcześniej daninę. Tak wynika z opinii rzeczniczki generalnej Trybunału Sprawiedliwości Juliane Kokott.

Chodziło o portugalską spółkę, która w latach 2008–2010 sprzedała kontrahentowi granulat kauczuku o łącznej wartości blisko 665 tys. euro. Transakcje udokumentowała fakturami, na których wykazała VAT według obniżonej 5 proc. stawki. W 2011 r. zakwestionował to fiskus. Doszedł do wniosku, że prawidłowa była podstawowa 21-proc. stawka. Spółka musiała w związku z tym dopłacić ponad 100 tys. euro. Zrobiła to, skorygowała rozliczenia i wezwała swojego kontrahenta, aby oddał jej wpłacone pieniądze.

Ten odmówił i zwrócił uwagę, że na potrącenie podatku poniesionego przez nabywcę, zgodnie z portugalskimi regulacjami, są cztery lata. Pierwotne prawo do odliczenia powstało w 2008 r. i przedawniło się już przed korektą wystawioną przez spółkę – tłumaczył. Sprawa trafiła na wokandę sądów portugalskich, które zgodziły się z kontrahentem spółki. Wątpliwości nabrał dopiero trybunał odwoławczy, który zapytał TSUE, czy czteroletni termin na odliczenie daniny powinien być liczony od 2008 r., gdy wystawiono pierwotne faktury, czy od 2012 r., gdy w obrocie pojawiły się korekty.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane