Podatek od zakupu samochodu 2018

autor: Maciej Suchorabski05.12.2017, 07:00
Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latach

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latachźródło: ShutterStock

Osoby kupujące samochód od podmiotów, które nie są podatnikami VAT muszą liczyć się zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. W 2018 wysokość PCC nie zmieni się i będzie wynosić 2 proc. wartości pojazdu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • X(2017-12-05 16:10) Zgłoś naruszenie 00

  Warto jednak podkreślić, że przy obliczaniu wysokości podatku nie jest brana pod uwagę faktyczna cena zakupu pojazdu widniejąca na umowie. Czasem zdarza się, że kupujący płaci wysoką cenę za pojazd w dużo lepszym stanie niż średnia rynkowa (rzeczywisty mały przebieg itp.). Wtedy nie podajemy ceny z umowy, tylko średnią rynkową

  Odpowiedz
 • j.(2017-12-05 20:05) Zgłoś naruszenie 60

  Nie tylko pojazdy są obciążone PCC. Jeśli sprzedamy cokolwiek o wartości powyżej 1000 zł. (która to granica nie była zresztą od dawna waloryzowana) powstaje obowiązek w PCC i biada temu, kto tego nie zgłosi, a urząd skarbowy się o tym dowie. Sankcje są bardzo dotkliwe, a to tylko jeden z przykładów, w jak opresyjnym systemie żyjemy i to niezależnie od tego, kto rządzi. Innymi przykładami wtrącania się fiskusa w nasze życie prywatne, niezwiązane z żadną działalnością jest opodatkowanie darowizn i prywatnych pożyczek.

  Odpowiedz
 • Iro(2018-01-26 11:35) Zgłoś naruszenie 30

  "będzie wiązać się z wypełnieniem formularza PCC-3 lub PCC-3A – gdy nabywców jest więcej niż jeden." NIE "LUB"!!! PCC-3 zawsze, a PCC-3A jako załącznik gdy nabywców jest więcej niż jeden!

  Odpowiedz
 • E.(2019-04-18 10:15) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, mam drobne pytanie. Planuję kupić auto od osoby prywatnej. Mieszkam w Warszawie już parę lat. Zameldowanie mam w innym mieście, Chciałam zapytać, w którym US powinnam zapłacić podatek od zakupu oraz czy mogłabym zarejestrować auto poza miejscem zameldowania w miejscu zamieszkania. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane