statystyki

Jak liczyć przedawnienie na zwrot nienależnie pobranych świadczeń

autor: Marcin Nagórek27.11.2017, 08:29; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:40
W podanym stanie faktycznym nie można mówić o przedawnieniu, bowiem nie wydano jeszcze nawet decyzji ustalającej kwoty do zwrotu.

W podanym stanie faktycznym nie można mówić o przedawnieniu, bowiem nie wydano jeszcze nawet decyzji ustalającej kwoty do zwrotu.źródło: ShutterStock

Jestem pracownikiem wydziału księgowości gminy. Mamy kilka przypadków nienależnie pobranych świadczeń w formie zasiłków stałych, które były pobierane przez osoby m.in. w latach 2012 i 2013 (pracowały i jednocześnie pobierały zasiłki). Problem w tym, czy można żądać zwrotu, skoro minął trzyletni termin przedawnienia? Osoby te złożyły wnioski, abyśmy odstąpili od zwrotów.

Skoro mowa w zapytaniu o świadczeniach nienależnie pobranych, to warto przypomnieć, że zgodnie z art. 6 pkt 16 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, świadczenie nienależnie pobrane to świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej. Takie przesłanki zachodzą prawdopodobnie w podanym stanie faktycznym. Jak bowiem wskazano, osoby pobierające świadczenia w formie zasiłków stałych równocześnie pozostawały w zatrudnieniu.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane