statystyki

Zapasy w bilansie ujmuje się też w cenie wytworzenia

autor: Agnieszka Pokojska27.11.2017, 08:29; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:44
Należy też przeanalizować, czy przy wydatkach inwestycyjnych związanych z drugą linią produkcyjną nie zaszła utrata wartości.

Należy też przeanalizować, czy przy wydatkach inwestycyjnych związanych z drugą linią produkcyjną nie zaszła utrata wartości.źródło: ShutterStock

Do wyceny wyprodukowanych towarów nie zalicza się kosztów przestoju. Co do zasady nie uwzględnia się też kosztów magazynowania.

Zapasy (tj. rzeczowe składniki aktywów obrotowych), bez względu na ich przeznaczenie i stosowaną przez podmiot metodę ewidencji, wycenia się dla celów ujęcia w sprawozdaniu finansowym według cen nabycia lub kosztów wytworzenia. Nie mogą one być jednak wyższe od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy. Wynika to z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047).

Zdarza się, na co wskazują eksperci, że firmy nieprawidłowo wyceniają towary wytworzone we własnym zakresie. Wytyczne, jakie wydatki składają się na koszt wytworzenia, po którym składniki te ujmuje się w bilansie, znajdują się w art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że do tej wartości nie zalicza się w szczególności kosztów będących konsekwencją niewykorzystanych zdolności produkcyjnych. Nie można uwzględnić również kosztów magazynowania, chyba że ich poniesienie jest niezbędne w procesie produkcji (może to dotyczyć np. produkcji serów dojrzewających czy wina).

Przy ujmowaniu w bilansie rzeczowych składników aktywów obrotowych trzeba też pamiętać o ewentualnych odpisach aktualizujących. W ich ujęciu może pomóc Krajowy Standard Rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów”.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane