statystyki

Sprzedaż wierzytelności: Nie ma odliczenia, jeśli nie było wydatku

autor: Mariusz Szulc22.11.2017, 16:00
pieniądze, kasa, banknot

NSA zwrócił uwagę na to, że odszkodowanie, które spółka nalicza importerowi, wynika z treści umowy wiążącej obie stronyźródło: ShutterStock

Kto sprzedał własną wierzytelność o zapłatę odszkodowania, nie odliczy jej wartości nominalnej, jeśli wcześniej nie zaliczył tej należności do przychodów – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która zajmowała się wynajmem samochodów. Regularnie wymieniała swoją flotę pojazdów, kupowała nowe auta i zobowiązywała importerów do odkupienia starych na ściśle określonych warunkach.

Jeśli nie odkupili samochodów, spółka wzywała ich do zapłaty i naliczała odszkodowanie. Ewentualnych wierzytelności z tego tytułu nie zamierzała zaliczać do przychodów należnych, tylko sprzedawać je na rynku. Sądziła, że przychód uzyskany ze sprzedaży będzie mogła pomniejszyć o wartość nominalną takiej wierzytelności. Uważała, że nie ma znaczenia to, iż jest to wierzytelność własna, a więc trudno mówić o cenie jej nabycia.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane