statystyki

Sprzedaż wierzytelności: Nie ma odliczenia, jeśli nie było wydatku

autor: Mariusz Szulc22.11.2017, 16:00
pieniądze, kasa, banknot

NSA zwrócił uwagę na to, że odszkodowanie, które spółka nalicza importerowi, wynika z treści umowy wiążącej obie stronyźródło: ShutterStock

Kto sprzedał własną wierzytelność o zapłatę odszkodowania, nie odliczy jej wartości nominalnej, jeśli wcześniej nie zaliczył tej należności do przychodów – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która zajmowała się wynajmem samochodów. Regularnie wymieniała swoją flotę pojazdów, kupowała nowe auta i zobowiązywała importerów do odkupienia starych na ściśle określonych warunkach.

Jeśli nie odkupili samochodów, spółka wzywała ich do zapłaty i naliczała odszkodowanie. Ewentualnych wierzytelności z tego tytułu nie zamierzała zaliczać do przychodów należnych, tylko sprzedawać je na rynku. Sądziła, że przychód uzyskany ze sprzedaży będzie mogła pomniejszyć o wartość nominalną takiej wierzytelności. Uważała, że nie ma znaczenia to, iż jest to wierzytelność własna, a więc trudno mówić o cenie jej nabycia.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane