statystyki

MF: Obronimy minimalny podatek dochodowy

autor: Mariusz Szulc16.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 16.11.2017, 08:28
podatki, rachunki, dokumenty

Resort finansów odpiera też zarzuty, że minimalny podatek dochodowy może naruszać polską konstytucjęźródło: ShutterStock

Komisja Europejska nie powinna kwestionować nowej daniny od biurowców i centrów handlowych – uważa Ministerstwo Finansów, informując o swoim stanowisku w odpowiedzi na pytanie DGP.

Będzie też zgodna z konstytucją – zapewnił wiceminister finansów Paweł Gruza na ostatnim posiedzeniu Senatu (9–10 listopada).

Chodzi o minimalny podatek dochodowy od biurowców i galerii handlowych, który zapisano w uchwalonej już przez parlament nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym. Nową daninę zapłacą właściciele nieruchomości komercyjnych, m.in. budynków biurowych oraz handlowo-usługowych lub takich jak centra handlowe, domy towarowe. Podatek wyniesie miesięcznie 0,035 proc. od nadwyżki wartości nieruchomości powyżej 10 mln zł. Będzie go jednak można odliczać od podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach.

Na przełomie lipca i sierpnia br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegł, że nowy podatek może być niezgodny z prawem unijnym. Według UOKiK może on naruszać przepisy o pomocy publicznej, a w konsekwencji podzielić los podatku od sprzedaży detalicznej (jego pobór ma być zawieszony do 2019 r. – zakłada ustawa skierowana do podpisu prezydenta).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane