statystyki

Fiskalny cios w rynek fuzji i przejęć

autor: Patrycja Goździowska, Sławomir Mikołajuk13.11.2017, 07:37; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:11
Projekt zmian nie zawiera żadnych przepisów przejściowych.

Projekt zmian nie zawiera żadnych przepisów przejściowych.źródło: ShutterStock

Wszystkie transakcje debt push down będą uznane za podejrzane podatkowo. Taka walka na skróty z optymalizacją podatkową to wyraz nadmiernego fiskalizmu, który może odbić się negatywnie na polskim rynku fuzji i przejęć.

Oprócz zaplanowanych z wyprzedzeniem i szeroko dyskutowanych zmian dotyczących cienkiej kapitalizacji i ograniczenia możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na nabycie usług niematerialnych, szykuje się jeszcze jedna, równie istotna, ale nieoczekiwana. Praktycznie na końcowym etapie procesu ustawodawczego, przed przekazaniem przez rząd do parlamentu projektu zmian w ustawach o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym (druk sejmowy nr 1878) dodany został nowy przepis, zgodnie z którym nie będzie dłużej możliwe zaliczanie do kosztów podatkowych odsetek wypłacanych w ramach mechanizmu debt push down.

Transakcja w modelu push down

Transakcja w modelu push down

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pod tą anglojęzyczną nazwą kryje się struktura stosowana w transakcjach nabycia spółek, która pozwala na sfinansowanie tego typu transakcji środkami właśnie tej nabywanej spółki. Struktura typowej transakcji tego rodzaju wygląda następująco:

● spółka nabywająca uzyskuje kredyt w banku i kupuje spółkę operacyjną, stając się jej jedynym wspólnikiem.

● spółka nabywająca i spółka operacyjna łączą się (z reguły następuje przejęcie spółki nabywającej przez spółkę operacyjną),

● nowo utworzony podmiot przejmuje i spłaca kredyt zaciągnięty przez spółkę nabywającą (kredyt jest finansowany z działalności operacyjnej kontynuowanej przez nową spółkę po spółce operacyjnej).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane