statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

autor: Katarzyna Jędrzejewska06.11.2017, 11:14; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:35
Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017źródło: ShutterStock

Od kiedy należy stosować kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek?

● Dochody pracowników A i B przekroczyły w październiku tego roku pierwszy próg skali podatkowej. Pracownik A nie złożył płatnikowi oświadczenia o zamiarze wspólnego rozliczania się z małżonkiem ani też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Pracownik B złożył oświadczenie, że zamierza rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Od którego miesiąca pracodawca jako płatnik powinien u obu pracowników zaprzestać pomniejszania zaliczki na podatek o kwotę zmniejszającą podatek? Czy w obu przypadkach od listopada?

Tak. Płatnik stosuje kwotę zmniejszającą podatek (46,33 zł miesięcznie) wyłącznie do tego miesiąca, w którym dochód pracownika uzyskany od początku roku przekroczy kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (85 528 zł). Wynika to z art. 27 ust. 1b ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy:

ww przypadku podatników, których dochody nie przekroczą kwoty stanowiącej górnej granicy pierwszego przedziału skali (85 528 zł), kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł rocznie;

ww przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali (85 528 zł), zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane