statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

autor: Katarzyna Jędrzejewska06.11.2017, 11:14; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:35
Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017źródło: ShutterStock

Od kiedy należy stosować kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek?

● Dochody pracowników A i B przekroczyły w październiku tego roku pierwszy próg skali podatkowej. Pracownik A nie złożył płatnikowi oświadczenia o zamiarze wspólnego rozliczania się z małżonkiem ani też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Pracownik B złożył oświadczenie, że zamierza rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Od którego miesiąca pracodawca jako płatnik powinien u obu pracowników zaprzestać pomniejszania zaliczki na podatek o kwotę zmniejszającą podatek? Czy w obu przypadkach od listopada?

Tak. Płatnik stosuje kwotę zmniejszającą podatek (46,33 zł miesięcznie) wyłącznie do tego miesiąca, w którym dochód pracownika uzyskany od początku roku przekroczy kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (85 528 zł). Wynika to z art. 27 ust. 1b ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy:

ww przypadku podatników, których dochody nie przekroczą kwoty stanowiącej górnej granicy pierwszego przedziału skali (85 528 zł), kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł rocznie;

ww przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali (85 528 zł), zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane