statystyki

Jak rozliczyć dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom

autor: Marcin Szymankiewicz12.11.2017, 11:30
podatki, pieniądze

Od października 2017 r. zgodnie z regulaminem wynagradzania przyznano dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania, rekompensując w ten sposób zwiększone koszty utrzymania i koszty kontaktów z rodziną.źródło: ShutterStock

ABC-Bud sp. z o.o. z siedzibą w Płocku (podatnik VAT czynny) zatrudnia pracowników na budowie w innej części kraju (okolice Rzeszowa). W związku z tym, że miejscem pracy zatrudnionych zgodnie z umową o pracę jest miejsce, w którym jest zlokalizowana ta budowa prowadzona przez spółkę, zatrudnionym tam pracownikom nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej.

Od października 2017 r. zgodnie z regulaminem wynagradzania przyznano dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania, rekompensując w ten sposób zwiększone koszty utrzymania i koszty kontaktów z rodziną. Dodatek za rozłąkę wynosi 20 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia. W przypadku pana Janusza (obywatela Polski zamieszkałego w Płocku, zatrudnionego w spółce) dodatek za rozłąkę za październik 2017 r. wyniósł 540 zł (27 dni x 20 zł). Spółka wypłaciła panu Januszowi dodatek za rozłąkę w terminie wypłaty wynagrodzenia, tj. do 10 listopada 2017 r.

Od wynagrodzenia za pracę łącznie z dodatkiem za rozłąkę pracodawca (spółka) pobrał i wpłacił do ZUS należne składki (m.in. ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Wynagrodzenie zasadnicze brutto pana Janusza wynosi 4000 zł. Za październik 2017 r. łącznie z dodatkiem za rozłąkę wynagrodzenie brutto wyniosło 4540 zł. Jak spółka powinna rozliczyć wypłacane wynagrodzenie oraz dodatek za rozłąkę na gruncie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? Spółka opłaca zaliczki na CIT i VAT za okresy miesięczne, a rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT).

Zatem aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:

zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane