statystyki

Wielka Brytania już ściga autorów optymalizacji

autor: Mariusz Szulc31.10.2017, 07:32; Aktualizacja: 31.10.2017, 07:55
Doradca, który zgłosi optymalizację do HMRC, uzyskuje numer referencyjny zgłoszenia i następnie przekazuje go swojemu klientowi. To stanowi potwierdzenie, że brytyjska skarbówka wie już o optymalizacji.

Doradca, który zgłosi optymalizację do HMRC, uzyskuje numer referencyjny zgłoszenia i następnie przekazuje go swojemu klientowi. To stanowi potwierdzenie, że brytyjska skarbówka wie już o optymalizacji.źródło: ShutterStock

Pomysłodawca agresywnych oszczędności podatkowych, który nie poinformował o nich angielskiego fiskusa, przegrał prawomocnie przed sądem. Budżet Zjednoczonego Królestwa odzyska ponad 110 mln funtów.

Przepisy, które zobowiązują ekspertów (nie tylko doradców podatkowych) do informowania fiskusa o pomysłach na agresywną optymalizację podatkową, obowiązują w Wielkiej Brytanii od 2004 r. Tym razem chodziło o schemat, który – jak wynikało z komunikatu brytyjskiego fiskusa (Her Majesty Revenue and Customs, HMRC) – miał pozwalać na transfer dochodów ze spółek jako wygranych osiągniętych w „zakładach giełdowych” .

Winą eksperta było to, że nie poinformował HMRC o wdrożonym schemacie optymalizacyjnym. Taki obowiązek wynika z brytyjskiej ustawą Disclosure of Tax Avoidance Scheme (DOTAS), która nakazuje zgłaszanie oszczędności podatkowych. Za brak zgłoszenia grozi kara nawet do miliona funtów brytyjskich.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane