Uchwała przesądzi, które decyzje II instancji były nieważne

autor: Patrycja Dudek30.10.2017, 08:15; Aktualizacja: 30.10.2017, 09:17
prawo

Naczelny Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął sprawy merytorycznie, bo postanowił się upewnić, czy nie doszło do naruszenia zasady dwuinstancyjności postępowania podatkowegoźródło: ShutterStock

Siedmiu sędziów NSA wskaże, kto powinien był rozpatrywać odwołania zagranicznych firm, które w chwili zakończenia kontroli nie były już zarejestrowanymi podatnikami VAT w Polsce.

Postanowił o tym w piątek zwykły, trzyosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchwała będzie dotyczyć starego stanu prawnego, sprzed reformy KAS, gdy działały jeszcze urzędy kontroli skarbowej (UKS), ale będzie miała poważne skutki na przyszłość. Przesądzi bowiem, które decyzje organów drugiej instancji zostały wydane z naruszeniem właściwości i przez to były nieważne, a podatnicy będą mogli liczyć na ponowne rozpoznanie swoich spraw przez organ dla nich właściwy.

Pytanie zostało zadane na tle sprawy spółki z Portugalii, która wybudowała w Polsce elektrownię wiatrową. Spór wziął się z tego, że rozliczyła VAT wyłącznie od usług budowlanych, ale już nie od dostawy turbin wiatrowych, których wartość stanowiła ponad 80 proc. ceny transakcji.

Spółka postąpiła tak, bazując na interpretacjach wydawanych dla firm z Niemiec, które też budowały w Polsce farmy wiatrowe. Z interpretacji tych wynikało, że czym innym jest dostawa turbiny (od której VAT rozliczał nabywca), a czym innym wykonanie usług budowlanych.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane