statystyki

Będzie mała rewolucja w przekazywaniu sprawozdań w sferze budżetowej

autor: Katarzyna Trzpioła30.10.2017, 10:11; Aktualizacja: 30.10.2017, 11:38
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Kolejną znaczącą zmianą jest rozszerzenie zakresu sprawozdania finansowego jednostek o informację dodatkową (par. 23 ust. 1 pkt 4, par. 23 ust. 9)źródło: ShutterStock

Dla niektórych jednostek bieżący rok jest ostatnim okresem sprawozdawczym, za który można jeszcze składać dokumenty w wersji papierowej. Już za przyszły rok będą przygotowywały tylko formę elektroniczną.

Znamy już treść nowego rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla sfery budżetowej. Zastąpi ono od 1 stycznia 2018 r. rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. i będzie miało zastosowanie do sprawozdań za 2018 r. Jednak, co ważne, zmiany wprowadzone do rozporządzenia oraz zmiany zasad funkcjonowania kont określonych w załącznikach do tego rozporządzenia powinny być już od 1 stycznia 2018 r. uwzględnione w politykach rachunkowości jednostek.

Najistotniejsza zmiana wprowadzona przez nowe rozporządzenie to obowiązek przekazywania sprawozdań finansowych wyłącznie w formie elektronicznej przez niektóre jednostki, np. państwowe jednostki budżetowe i zarządy jednostek samorządu terytorialnego. Nawet w przypadku awarii systemu informatycznego nie przewidziano możliwości przekazywania ich w formie papierowej. W takiej sytuacji sprawozdania należy wysłać najpóźniej pierwszego dnia roboczego następującego po dniu usunięcia awarii. Reguła ta nie dotyczy jednak sprawozdań finansowych za rok 2017, te będą sporządzane na dotychczasowych zasadach.

Dane w BIP

Zgodnie z par. 34 ust. 9 rozporządzenia sprawozdania finansowe, w tym sprawozdania sporządzane przez jednostki obsługujące oraz łączne sprawozdanie finansowe państwowych jednostek budżetowych, mają być publikowane w terminie do 10 maja roku następnego w Biuletynie Informacji Publicznej jednostek sporządzających sprawozdania. Przepis ten będzie miał zastosowanie także do bilansu budżetu państwa.

Natomiast, jak wskazuje par. 34 ust. 10 rozporządzenia, w BIP jednostki obsługiwanej umieszczać się będzie informację o miejscu publikacji sprawozdania finansowego tej jednostki.

Informacja dodatkowa

Kolejną znaczącą zmianą jest rozszerzenie zakresu sprawozdania finansowego jednostek o informację dodatkową (par. 23 ust. 1 pkt 4, par. 23 ust. 9). Zakres informacji w niej zawartych został określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia. Dzięki wprowadzeniu tego dodatkowego elementu sprawozdania finansowego jednostki objęte rozporządzeniem będą miały możliwość ujawniania w sposób usystematyzowany informacji na temat zdarzeń, które zachodziły w jednostce w danym roku. Część z tych informacji była dotychczas wykazywana jako informacje uzupełniające czy objaśnienia dołączane do poszczególnych elementów sprawozdania finansowego (tj. do rachunku zysków i strat czy też do bilansu). [tabela]


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane