Fiskus nie może zaglądać tylko do rozporządzenia

autor: Łukasz Zalewski19.10.2017, 18:00
VAT

Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy gmina może w całości odliczać podatek naliczony VAT, ponosząc wydatki na modernizację i eksploatację infrastruktury wodno-ściekowej.źródło: ShutterStock

Gminy nie są skazane na prewspółczynniki zaproponowane przez ministra finansów. Mogą stosować alternatywne metody obliczenia, w jakim zakresie wolno odliczać im VAT – orzekł WSA w Rzeszowie.

Wyrok jest jednym z niewielu, w którym sąd pozwolił na zastosowanie alternatywnej metody określania pre- współczynnika. Dotychczas wojewódzkie sądy administracyjne najczęściej stawały po stronie fiskusa i nakazywały stosować prewspółczynnik wskazany w rozporządzeniu ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. (Dz.U. poz. 2193). Pisaliśmy o tym w artykule „Gminy skazane na fiskalny prewspółczynnik” (DGP nr 108/2017).

Na razie nie wypowiadał się co do tego Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór o odliczenie

W rzeszowskiej sprawie chodziło o gminę, która wybudowała infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Korzystają z niej zarówno mieszkańcy, jak i jednostki budżetowe gminy. Dostawy wody i odprowadzanie ścieków są objęte 8-proc. stawką VAT.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane