statystyki

Jak ująć zasądzone odszkodowanie na rzecz byłego pracownika

autor: Elżbieta Gaździk15.10.2017, 11:30
podatki, rachunki, dokumenty

Zasądzone odsetki to koszty finansowe, ewidencjonowane na koncie 751 „Koszty finansowe”.źródło: ShutterStock

Jednostka budżetowa otrzymała wyrok sądowy zasądzający na rzecz byłego pracownika odszkodowanie wraz z odsetkami w związku z rozwiązaniem z nim umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa oraz koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu sądowym. Jak ująć w ewidencji księgowej to zdarzenie? W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatki poniesione z powyższego tytułu?

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia go do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu (art. 45 par. 1 i 2 kodeksu pracy).

Wydatek poniesiony przez jednostkę w związku z wypłatą odszkodowania na rzecz byłego pracownika, zgodnie z zapisami załącznika nr 4 do rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, należy zaklasyfikować do par. 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”. Do tego paragrafu zalicza się m.in. wydatki wynikające z zasądzonych i dobrowolnie wypłaconych odszkodowań w sprawach o roszczenia ze stosunku pracy. Natomiast zasądzone odsetki kwalifikujemy do par. 458 „Pozostałe odsetki”, a koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu sądowym do par. 461 „Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego”.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane