statystyki

1,1 mld zł za ujednolicenie VAT na żywność

autor: Agnieszka Pokojska01.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 01.08.2017, 08:44
automat z przekąskami

Z szacunków MF wynika, że obniżenie z 8 proc. do 5 proc. stawki VAT na żywność kosztowałoby 1,1 mld zł – podał Paweł Gruza, wiceminister finansówźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Finansów oszacowało skutki obniżenia z 8 proc. do 5 proc. podatku na żywność. Dziś jest ona objęta stawką podstawową 23 proc., a także dwiema stawkami obniżonymi: 8 proc. i 5 proc.

Najwięcej problemów sprawiają produkty podobne, opodatkowane VAT w różnej wysokości (napoje owocowe 23 proc., a soki z owoców 5 proc., woda mineralna 8 proc., źródlana zaś 23 proc.). Na tym tle toczy się wiele sporów sądowych, a przedsiębiorcy często pozostają w niepewności co do prawidłowości swoich rozliczeń. Problemy te zakończyłby się choć częściowo wraz z ujednoliceniem stawek.

Z szacunków MF wynika, że obniżenie z 8 proc. do 5 proc. stawki VAT na żywność kosztowałoby 1,1 mld zł – podał Paweł Gruza, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13567. Wyjaśnił, że resort wykorzystał w szacunkach dane statystyczne otrzymane z Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 r., sporządzone na podstawie rachunków narodowych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane