statystyki

Spór o akcyzę na e-papierosy

autor: Łukasz Zalewski26.09.2017, 07:30; Aktualizacja: 26.09.2017, 08:56
e-papierosy

e-papierosyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów proponuje regulację, która ma uporządkować sferę opodatkowania e-papierosów. Przedsiębiorcy apelują o złagodzenie propozycji, która ich zdaniem grozi nawet upadkiem branży. Debata nad przyczynami i skutkami odbyła się w redakcji Dziennika Gazety Prawnej

Kontrola rynku, wpływy budżetowe czy zdrowie obywateli – co jest powodem pomysłu opodatkowania akcyzą e-papierosów i płynów do nich?

Wiesław Janczyk: Akcyzę na e-papierosy uznajemy za standard europejski. Na poziomie średniej europejskiej ustaliliśmy też stawkę akcyzy na liquidy – ma ona wynieść 0,7 zł za 1 ml płynu. Wśród krajów UE tylko Chorwacja przyjęła inne rozwiązanie, decydując się na zerową stawkę.

W naszej ocenie projekt akcyzy na liquidy jest zatem solidnie wyważony i pozostaje blisko zasady tak zwanego złotego środka. Kończymy w ten sposób z wakacjami podatkowymi, czyli brakiem opodatkowania tego rodzaju aktywności gospodarczej. Nie chcemy też narazić się na zarzut stosowania preferencji podatkowej na e-papierosy w sytuacji, gdy mówimy o produkcie alternatywnym do tradycyjnych papierosów. Nikt przecież nie ma wątpliwości, że e-papierosy są rodzajem używki.

Ważny jest też aspekt zdrowotny związany z e-papierosami. Państwo ponosi bowiem nakłady na leczenie osób uzależnionych od palenia tytoniu. Tymczasem obecnie istnieje duża dysproporcja w traktowaniu podatkowym tradycyjnych papierosów i e-papierosów. Chcemy tę sytuację wyrównać i zracjonalizować.

Cezary Kaźmierczak: Faktycznie kilka krajów wprowadziło akcyzę na e-papierosy, ale dwa z nich – Włochy i Portugalia – poniosły klęskę. Nie uzyskały nic z opodatkowania. Włochy planowały uzyskać ok. 86 mln euro wpływów, a w pierwszym roku otrzymały 5 mln euro. W kolejnych już tylko 3 mln. Te liczby mówią same za siebie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kazimierz(2017-10-01 09:03) Zgłoś naruszenie 30

  Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy. https://www.theguardian.com/society/2016/jan/04/british-american-tobacco-e-cigarette-wins-uk-medicine-licence ___A w Polsce od stycznia wprowadzą akcyzę na e papierosy. Buteleczka 10 ml która dzisiaj kosztuje np. 10 zł podrożeje do co najmniej 20 zł. Tymczasem W Portugalii po wprowadzaniu akcyzy legalna sprzedaż płynów spadła o ponad 90 proc. We Włoszech podatek na płyny miał dać 86 mln euro wpływów do budżetu, ale w 2015 roku zebrano zaledwie 5 mln euro, a w 2016 roku jeszcze mniej. Około 80 proc. rynku przesunęło się do szarej strefy, upadło ponad 2 tys. sklepów branżowych, a pracę straciło blisko 5,5 tys. osób. W rezultacie u nas będzie tak - zakupy poza granicami Polski (w Anglii bez problemu mozna kupować przez internet) i albo przez internet albo przywoz do Polski. Państwo polskie nie tylko nie dostanie nizc z tej akcyzy, to jeszcze straci 23% podatek vat, dochodowy, generowane koszta dz. gospodarczej, że nie wspomnę iż jak pójdzie to na masową skalę, to po prostu pdaną polskie firmy, sklepiki sprzedające produkty e paieros..

  Odpowiedz
 • PAcior(2017-09-29 14:01) Zgłoś naruszenie 30

  Po pierwsze e-papierosy i liquidy do nich nie są wytworem koncernów tytoniowych ale firm z nimi walczących. Po drugie akcyza w kwocie jaką proponuje rząd zarżnie legalny polski rynek tym towarem doprowadzając do upadku tysięcy miejsc pracy. Po trzecie tylko idiota nakłada akcyzę na produkt pomagający walczyć z paleniem. Po czwarte polski handel zejdzie do szarej strefy lub firmy masową zaczną rejestrować działalność za granicą przekształcając swoje dotychczasowe Polskie miejsca w zagraniczne filię . Po piąte - akcyza na beznikotynowe- bez komentarza

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kpiarz (2017-09-26 09:20) Zgłoś naruszenie 20

  Pan Janczyk widzi wszystko z perspektywy wpływów do skarbu państwa. Pomijanie faktu że e-papierosy są wielokrotnie mniej szkodliwe jest co najmniej niestosowne. Preferencje podatkowe e-papierosów zwróciły by się jako zmniejszone koszty służby zdrowia, kosztów leczenia, zaoszczędzonych zasiłków i rent. I to wielokrotnie. Ale cóż, jeżeli patrzy się jedynie na doraźne wpływy z akcyzy to trudno zauważyć korzyści w skali kraju. Krótkowzroczność którą raczej nazwałbym krótkomyślnością.

  Odpowiedz
 • Kazimierz(2017-10-01 09:07) Zgłoś naruszenie 20

  Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy https://www.theguardian.com/society/2016/jan/04/british-american-tobacco-e-cigarette-wins-uk-medicine-licence A w Polsce od stycznia wprowadzą akcyzę na e papierosy. Buteleczka 10 ml która dzisiaj kosztuje np. 10 zł podrożeje do co najmniej 20 zł. Tymczasem W Portugalii po wprowadzaniu akcyzy legalna sprzedaż płynów spadła o ponad 90 proc. We Włoszech podatek na płyny miał dać 86 mln euro wpływów do budżetu, ale w 2015 roku zebrano zaledwie 5 mln euro, a w 2016 roku jeszcze mniej. Około 80 proc. rynku przesunęło się do szarej strefy, upadło ponad 2 tys. sklepów branżowych, a pracę straciło blisko 5,5 tys. osób. W rezultacie u nas będzie tak - zakupy poza granicami Polski (w Anglii bez problemu można kupować przez internet) i albo przez internet albo przywóz do Polski. Państwo polskie nie tylko nie dostanie nic z tej akcyzy, to jeszcze straci dotychczasowy 23% podatek vat, dochodowy, generowane koszta dz. gospodarczej, że nie wspomnę iż jak pójdzie to na masową skalę, to po prostu padną polskie firmy, sklepiki sprzedające produkty e paieros..

  Odpowiedz
 • Zagubiona dusza(2017-09-26 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  Zasadność i celowość wprowadzenia akcyzy" można porównać do średniowiecznych krucjat.. Cel szczytny, zasadny a jak wyszło w praktyce.. celu się nie udało osiągnąć , nieliczni na "całej imprezie" zbili majątki a rycerski honor grubo gęsto legł martwy w pyle. I jak to historia się lubi powtarzać?

  Odpowiedz
 • Raven(2017-10-02 10:16) Zgłoś naruszenie 00

  Bat przyjacielu kupiło firmę chic która stanowi 10 % polskiego rynku. Koncerny chcą zarznac pozostałe 90 %. Jeśli ktoś uważa że bat nie posmarowal tutaj by to przeszło jest poprostu naiwny. Akcyza ok ale tylko na liquidy z nikotyna i w kwocie podnoszacej cenę o 10 procent nie 700 jak w przypadku beznikotynowych baz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane