statystyki

Usługa wykonana przez oddział towarzystwa na jego rzecz nie podlega VAT

autor: Tomasz Krywan25.09.2017, 09:25; Aktualizacja: 25.09.2017, 10:03
Co do zasady, oddziały podatników nie są odrębnymi od central podatnikami VAT.

Co do zasady, oddziały podatników nie są odrębnymi od central podatnikami VAT.źródło: ShutterStock

Towarzystwo posiada kilkanaście oddziałów w Polsce. Są one samobilansujące (posiadają swój NIP i REGON) i prowadzą własną księgowość, ale nie mają osobowości prawnej. Towarzystwo nie prowadzi działalności gospodarczej, a jedynie działalność statutową. Działa jako organizacja pożytku publicznego. Dotychczas oddział towarzystwa sam podpisywał (podawał własny NIP) umowy z urzędami miast na podstawie pełnomocnictwa z zarządu głównego, a te bezpośrednio na jego konto przekazywały środki pieniężne. Obecnie zarząd główny towarzystwa sam podpisał z urzędem miasta umowę na usługę, która zostanie wykonana przez oddział towarzystwa (zarząd nie jest czynnym podatnikiem VAT). Zarząd wystawi jednostce samorządowej fakturę, a oddziałowi notę uznaniową, przekaże mu też w całości pieniądze. Czy usługa wykonana przez oddział powinna zostać opodatkowana VAT, jeśli jego obrót przekroczy 200 tys. zł?

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, że podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (zob. art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Jednocześnie w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT określona jest definicja działalności gospodarczej obowiązująca na gruncie VAT. Powoduje to, że podatnikami VAT mogą być również podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu innych przepisów (w szczególności przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane