Odsprzedaż mediów nie wchodzi do limitu

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Karina Piątek21.09.2017, 18:00
Dla uznania transakcji za związaną z nieruchomością nie wystarczy, że element nieruchomości zaledwie się pojawi

Dla uznania transakcji za związaną z nieruchomością nie wystarczy, że element nieruchomości zaledwie się pojawiźródło: ShutterStock

 Opłacenie dostaw energii i wody nie jest transakcją związaną z nieruchomością – orzekł WSA w Warszawie.

Problem dotyczył tego, jak ustalić, czy wspólnota mieszkaniowa może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o tym podatku. Ściślej, czy do limitu sprzedaży decydującego o zwolnieniu (obecnie jest to 200 tys. zł) należy wliczać odsprzedaż mediów dostarczanych do mieszkań należących do właścicieli tworzących wspólnotę.

Z art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. a wynika, że do limitu nie wlicza się „transakcji związanych z nieruchomościami”. Ustawa nie określa jednak, co przez to rozumieć.

Wspólnota była zdania, że odsprzedaż mediów nie jest usługą związaną z nieruchomością. Przekonywała, że czynności w zakresie odsprzedaży mediów nie są ściśle związane z nieruchomością, bo ich przedmiotem nie jest nieruchomość. Rozliczanie mediów ma jedynie charakter pomocniczy, zmierzający do utrzymania lokali w należytym stanie technicznym i funkcjonalnym – twierdziła wspólnota.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane