statystyki

NSA: Dobro ogółu jest ważniejsze niż uprawnienia podatnika

autor: Patrycja Dudek18.09.2017, 20:00
Naczelnik spróbował pogodzić oba interesy: publiczny z interesem kontrolowanych podatników i zanonimizował dane.

Naczelnik spróbował pogodzić oba interesy: publiczny z interesem kontrolowanych podatników i zanonimizował dane.źródło: ShutterStock

Fiskus może odmówić kontrolowanemu wglądu do dokumentów, gdy zawierają one dane osobowe innych podmiotów i osób niebędących stroną postępowania – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyło dwóch wspólników spółki cywilnej, u których prowadzona była kontrola rozliczeń w PIT. Mężczyźni żądali wglądu do dokumentów, które postanowieniem naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu zostały wyłączone z akt sprawy. Chodziło o dokumenty od prokuratury prowadzącej śledztwo w sprawie uszczupleń w VAT. Obok danych podatników znajdowały się tam także dane innych firm i osób oraz okoliczności dotyczące dostaw towarów.

Naczelnik urzędu poinformował, że dokumenty zostały wyłączone ze względu na interes publiczny (powołał się na art. 179 par. 1 ordynacji podatkowej). Wyjaśnił, że w tym wypadku chodzi o dobro osób trzecich niebędących stroną postępowania oraz konieczność ochrony tajemnicy skarbowej. Cel był bowiem taki, żeby nie dopuścić do zidentyfikowania podmiotów wymienionych w tych dowodach, a niezwiązanych ze sprawą.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane