Rodzina nie może sobie pomagać za plecami fiskusa

autor: Patrycja Dudek06.09.2017, 07:47; Aktualizacja: 06.09.2017, 08:36
Spór w tej sprawie toczyła córka, która kupiła mieszkanie i samochód za pieniądze, które dali jej rodzice.

Spór w tej sprawie toczyła córka, która kupiła mieszkanie i samochód za pieniądze, które dali jej rodzice.źródło: ShutterStock

Dziecko, które wzięło pieniądze od rodziców, musi to zgłosić do urzędu skarbowego. W przeciwnym wypadku zapłaci sankcyjny 20-proc. podatek – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie dał się on przekonać do teorii, że rodzina, niczym spółka cywilna, działa na rzecz osiągnięcia wspólnego celu. I że w związku z tym pomoc finansowa między rodzicami i dziećmi powinna się odbywać bez wiedzy fiskusa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (80)

  • W p lodz(2017-12-11 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to aż tak dużo zachodu iść do skarbowego? Dałem córce samochód poszłam podpisałem i jest o

    Odpowiedz
  • Jacek(2017-12-07 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    Idźcie palić świece w obronie wyjątkowej kasty :D

    Odpowiedz
  • Kapitalista(2017-09-10 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kilka lat temu walczyłem w sądach ze Skarbem Państwa. Na każdym etapie przegrałem. Za każdym razem uzasadnienie sądu (ustne - bo przez pisemne nie przeszło jako zaskarżalne np. do Strasburga) był kuriozalnie proste: ma Pan rację, ale my musimy bronić budżetu Państwa. No i po tej skutecznej obronie Skarb Państwa raz dostał pieniądze (niezbyt duże, żeby było śmieszniej), ale firma straciła dobrą reputację i wkrótce trzeba ją było zlikwidować. W efekcie 10 ludzi poszło na bruk - trzeba im było dać zasiłek, a firma została odbudowana na Słowacji ...

    Odpowiedz
  • pablog(2017-09-08 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    I tak oto nasze państwo okrada swoich obywateli, bo inaczej tego nazwać nie można! A miała być jakaś dobra zmiana.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krrt(2017-09-08 09:06) Zgłoś naruszenie 20

    Odwalić się od moich pieniędzy

    Odpowiedz
  • TESLA(2017-09-08 01:12) Zgłoś naruszenie 20

    Przeciez ci rodzice juz zaplacili od tej forsy podatek. Dorabiajac sie ich. To ile razy od tych samych pieniedzy trzeba placic podatek Co za złodziejstwo!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • as(2017-09-07 23:02) Zgłoś naruszenie 10

    Czy jak ugotuje mama synowi obiad albo np da sloiki z jedzeniem dziecku na studiach to jaki PIT sie wypelnia ?

    Odpowiedz
  • zx(2017-09-07 16:53) Zgłoś naruszenie 20

    ja bym się zgodziła na odbycie kary w areszcie zamiast zapłaty 20 % :) wygodniej i podatnicy by zapłacili za utrzymanie.

    Odpowiedz
  • idziadek(2017-09-07 13:34) Zgłoś naruszenie 20

    Czy dziecko, które jest studentem i bierze pieniądze od rodziców na studia, też musi to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy w przeciwnym wypadku zapłaci sankcyjny 20-proc. podatek?

    Odpowiedz
  • jasiu(2017-09-07 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro z takiej darowizny nie wynika obowiązek podatkowy, to powinna być kara za niezłożenie deklaracji. np. 2000zł, a nie od razu 20% kwoty pożyczki. Domiar mógłby być gdyby np. rodzice nie potrafili udowodnić pochodzenia pieniędzy. Według mnie to logiczne i sprawiedliwe

    Odpowiedz
  • burak(2017-09-07 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    mogła kupić sam do spółki i po kłopocie

    Odpowiedz
  • anty- terroryzmowi (2017-09-07 09:43) Zgłoś naruszenie 10

    Trzeba zgłosić, bo tak stanowi prawo ,ale to wszystko jest chore .To US powinien udowodnić ,że ktoś zarabia na lewo ,a nie ingerować w sprawy rodziny, kontrolować wszystko i ograniczać wolnośc osobistą . Skoro jest dowód na to ,że rodziców było stać i to oni przelali pieniądze, to w sensie moralnym wszystko jest ok .

    Odpowiedz
  • nina(2017-09-07 09:33) Zgłoś naruszenie 40

    to po prostu żerowanie na ludziach

    Odpowiedz
  • Jerzy(2017-09-06 22:36) Zgłoś naruszenie 10

    Nie przejmujcie się zbytnio - takich absurdów w wykonamiu naszych wladz będzie więcej !

    Odpowiedz
  • HENIA(2017-09-06 22:07) Zgłoś naruszenie 545

    Czy rydzyk też płaci podatek od darowizn

    Odpowiedz
  • Seb(2017-09-06 21:42) Zgłoś naruszenie 00

    Inaczej zlodzieje fiskus, banda darmozjadow oszustów , tylko okrasc pieniądze, najlepiej tak robić, aby te gestapo nic nie wiedziało

    Odpowiedz
  • anika(2017-09-06 19:55) Zgłoś naruszenie 252

    Fiskus niech sie zajmie firmami w , których zatrudnione jest 10 osób a pracy na 50 osob i wykonane wszystko o czasie. Tacy to spią spokojnie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gucia(2017-09-06 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    a jak pelnoletnie dziecko jest niesprawne i kupie mu samochod przystosowany do jego niesprawnosci za milion zlotych to kalekie dziecko zaplaci podatek bo bylo to niezgloszone???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • anika(2017-09-06 19:52) Zgłoś naruszenie 10

    a co jeśli ci rodzice pojdą mieszkać założmy za 3 lata do tego dziecka i będą tam do końca życia?będą łożyć na remonty wspólnie z dzieckiem?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • naczelnik(2017-09-06 19:28) Zgłoś naruszenie 251

    A ja wyciągnął bym z tego coś innego. Czy to znaczy, że jeśli miałbym milion z niewiadomego pochodzenia (brudne pieniądze) i kupiłbym sobie za to dom i samochód a w momencie gdy US zapytałby mnie skąd miałem pieniądze to ja bym powiedział, że od rodziców. W konsekwencji naliczyli by mi tylko 20% a reszta byłaby już zalegalizowana? :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz