statystyki

Ostrzeżenie przed kolejną optymalizacją

autor: Łukasz Zalewski31.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 31.08.2017, 07:55
Taką informację, a w zasadzie kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją, opublikował wczoraj szef Krajowej Administracji Skarbowej na stronie internetowej resortu finansów.

Taką informację, a w zasadzie kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją, opublikował wczoraj szef Krajowej Administracji Skarbowej na stronie internetowej resortu finansów.źródło: ShutterStock

Osoby fizyczne, które występują z wnioskami o interpretacje dotyczące darowizn znaków towarowych w celu optymalizacji podatkowej, powinny liczyć się z możliwością zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania.

Taką informację, a w zasadzie kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją, opublikował wczoraj szef Krajowej Administracji Skarbowej na stronie internetowej resortu finansów. Wyjaśnił, że chodzi o optymalizacje opisywane we wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnych. Chodzi o sytuację, gdy podatnik wraz z członkami najbliższej rodziny zakłada spółkę osobową (jawną, komandytową), a następnie jeden ze wspólników dokonuje darowizny np. znaku towarowego (albo innej wartości niematerialnej i prawnej). Spółka z kolei po otrzymaniu znaku udziela wspólnikom, w tym darczyńcy, licencji na wykorzystywanie znaku. Dzięki takiej strukturze podatnicy uzyskują wymierne korzyści.

Jak tłumaczy szef KAS, spółka osobowa zaczyna amortyzować znak towarowy i zalicza do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne. Z kolei wspólnik, który wniósł znak w formie darowizny, zalicza do swoich kosztów podatkowych opłaty licencyjne. Na takiej strukturze traci zaś budżet państwa. Spółka zaniża bowiem swój podatek lub zawyża stratę. Wspólnik z kolei zalicza do kosztów wydatki na opłaty licencyjne. Uzyskuje więc taki sam efekt, jakby amortyzował znak towarowy, który sam wytworzył. Problem w tym, że gdyby nie utworzył powyższej struktury, nie miałby prawa do takiej amortyzacji.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane