statystyki

Ostrzeżenie przed kolejną optymalizacją

autor: Łukasz Zalewski31.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 31.08.2017, 07:55
Taką informację, a w zasadzie kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją, opublikował wczoraj szef Krajowej Administracji Skarbowej na stronie internetowej resortu finansów.

Taką informację, a w zasadzie kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją, opublikował wczoraj szef Krajowej Administracji Skarbowej na stronie internetowej resortu finansów.źródło: ShutterStock

Osoby fizyczne, które występują z wnioskami o interpretacje dotyczące darowizn znaków towarowych w celu optymalizacji podatkowej, powinny liczyć się z możliwością zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania.

Taką informację, a w zasadzie kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją, opublikował wczoraj szef Krajowej Administracji Skarbowej na stronie internetowej resortu finansów. Wyjaśnił, że chodzi o optymalizacje opisywane we wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnych. Chodzi o sytuację, gdy podatnik wraz z członkami najbliższej rodziny zakłada spółkę osobową (jawną, komandytową), a następnie jeden ze wspólników dokonuje darowizny np. znaku towarowego (albo innej wartości niematerialnej i prawnej). Spółka z kolei po otrzymaniu znaku udziela wspólnikom, w tym darczyńcy, licencji na wykorzystywanie znaku. Dzięki takiej strukturze podatnicy uzyskują wymierne korzyści.

Jak tłumaczy szef KAS, spółka osobowa zaczyna amortyzować znak towarowy i zalicza do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne. Z kolei wspólnik, który wniósł znak w formie darowizny, zalicza do swoich kosztów podatkowych opłaty licencyjne. Na takiej strukturze traci zaś budżet państwa. Spółka zaniża bowiem swój podatek lub zawyża stratę. Wspólnik z kolei zalicza do kosztów wydatki na opłaty licencyjne. Uzyskuje więc taki sam efekt, jakby amortyzował znak towarowy, który sam wytworzył. Problem w tym, że gdyby nie utworzył powyższej struktury, nie miałby prawa do takiej amortyzacji.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane