statystyki

Organy skarbowe zarobią na ostrożnych strefowcach

autor: Patrycja Dudek31.08.2017, 16:00
Sprawa dotyczyła spółki, która działała na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i dzięki temu korzystała ze zwolnienia podatkowego w CIT (art. 17 ust. 1 pkt 34). Produkowała podzespoły do samochodów.

Sprawa dotyczyła spółki, która działała na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i dzięki temu korzystała ze zwolnienia podatkowego w CIT (art. 17 ust. 1 pkt 34). Produkowała podzespoły do samochodów.źródło: ShutterStock

Spółki, które zabezpieczają działalność prowadzoną w specjalnej strefie ekonomicznej kontraktami terminowymi, zapłacą podatek dochodowy od różnic kursowych – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła spółki, która działała na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i dzięki temu korzystała ze zwolnienia podatkowego w CIT (art. 17 ust. 1 pkt 34). Produkowała podzespoły do samochodów. Większość z nich trafiała do zagranicznego kontrahenta, z którym spółka zawierała terminowe kontrakty typu forward. Tłumaczyła, że ich jedynym celem jest zabezpieczenie transakcji przed zmianami cen walut.

Spór toczył się o to, czy różnice kursowe powstałe z rozliczenia tych kontraktów mogą zostać zaliczone do przychodów i kosztów z działalności strefowej. Dzięki temu byłyby one zwolnione z podatku dochodowego.

Spółka uważała, że tak właśnie powinno być. Argumentowała, że kontrakty mają ścisły związek z działalnością strefową. Podkreślała, że nie prowadzi odrębnej działalności finansowej polegającej na obrocie kontraktami finansowymi w celu osiągania zysków. – Nie można więc traktować ich jako odrębnej działalności gospodarczej opodatkowanej CIT – przekonywała.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-09-01 20:25) Zgłoś naruszenie 01

    Hmmm... Niedługo dojdzie do tego, że zażądają ode mnie podatku dochodowego od wzrostu wartości dolara trzymanego w skarpecie;) ps. Jedyną szansą uniknięcia problemu ryzyk kursowych byłoby przyjęcie EURO. Ale idziemy raczej w stronę unitów jakiegoś przyszłego wschodnio-tworu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane