statystyki

Organy skarbowe zarobią na ostrożnych strefowcach

autor: Patrycja Dudek31.08.2017, 16:00
Sprawa dotyczyła spółki, która działała na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i dzięki temu korzystała ze zwolnienia podatkowego w CIT (art. 17 ust. 1 pkt 34). Produkowała podzespoły do samochodów.

Sprawa dotyczyła spółki, która działała na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i dzięki temu korzystała ze zwolnienia podatkowego w CIT (art. 17 ust. 1 pkt 34). Produkowała podzespoły do samochodów.źródło: ShutterStock

Spółki, które zabezpieczają działalność prowadzoną w specjalnej strefie ekonomicznej kontraktami terminowymi, zapłacą podatek dochodowy od różnic kursowych – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła spółki, która działała na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i dzięki temu korzystała ze zwolnienia podatkowego w CIT (art. 17 ust. 1 pkt 34). Produkowała podzespoły do samochodów. Większość z nich trafiała do zagranicznego kontrahenta, z którym spółka zawierała terminowe kontrakty typu forward. Tłumaczyła, że ich jedynym celem jest zabezpieczenie transakcji przed zmianami cen walut.

Spór toczył się o to, czy różnice kursowe powstałe z rozliczenia tych kontraktów mogą zostać zaliczone do przychodów i kosztów z działalności strefowej. Dzięki temu byłyby one zwolnione z podatku dochodowego.

Spółka uważała, że tak właśnie powinno być. Argumentowała, że kontrakty mają ścisły związek z działalnością strefową. Podkreślała, że nie prowadzi odrębnej działalności finansowej polegającej na obrocie kontraktami finansowymi w celu osiągania zysków. – Nie można więc traktować ich jako odrębnej działalności gospodarczej opodatkowanej CIT – przekonywała.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-09-01 20:25) Zgłoś naruszenie 01

    Hmmm... Niedługo dojdzie do tego, że zażądają ode mnie podatku dochodowego od wzrostu wartości dolara trzymanego w skarpecie;) ps. Jedyną szansą uniknięcia problemu ryzyk kursowych byłoby przyjęcie EURO. Ale idziemy raczej w stronę unitów jakiegoś przyszłego wschodnio-tworu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane