statystyki

Montując bramę garażową, można liczyć na korzystną stawkę VAT

autor: Patrycja Dudek31.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 31.08.2017, 07:58
Spór w tej sprawie toczyła firma sprzedająca bramy garażowe.

Spór w tej sprawie toczyła firma sprzedająca bramy garażowe.źródło: ShutterStock

Firmy instalujące takie urządzenia wchodzące w skład bryły budynków mieszkalnych powinny naliczać 8-proc. podatek – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma sprzedająca bramy garażowe. Zamierzała ona rozszerzyć swoją działalność o usługi ich montażu. Wyjaśniła, że będzie je instalować w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Czyli w domach jednorodzinnych, w których bramy garażowe są niejako wkomponowane w całość budynku. Chodziło zarówno o domy, które były dopiero co budowane, jak i te oddane już do użytku.

Firma uważała, że montaż bram powinien zostać objęty obniżoną, 8-proc. stawką VAT. Powoływała się przy tym na art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zgodnie z nim zastosowanie obniżonej stawki podatku jest możliwe m.in. do budowy, remontu i modernizacji obiektów budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Spółka argumentowała, że właśnie takie usługi świadczy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał jednak że obniżona stawka VAT nie wchodzi w grę. Jego zdaniem VAT od montażu bram garażowych wynosił 23 proc. Wyjaśnił, że ich zainstalowanie i uruchomienie to nie remont ani budowa czy modernizacja, bo do tego potrzebny jest zespół innych czynności, w wyniku których przywraca się poprzedni stan faktyczny bądź podnosi wartość użytkową budynku.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane