statystyki

Montując bramę garażową, można liczyć na korzystną stawkę VAT

autor: Patrycja Dudek31.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 31.08.2017, 07:58
Spór w tej sprawie toczyła firma sprzedająca bramy garażowe.

Spór w tej sprawie toczyła firma sprzedająca bramy garażowe.źródło: ShutterStock

Firmy instalujące takie urządzenia wchodzące w skład bryły budynków mieszkalnych powinny naliczać 8-proc. podatek – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma sprzedająca bramy garażowe. Zamierzała ona rozszerzyć swoją działalność o usługi ich montażu. Wyjaśniła, że będzie je instalować w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Czyli w domach jednorodzinnych, w których bramy garażowe są niejako wkomponowane w całość budynku. Chodziło zarówno o domy, które były dopiero co budowane, jak i te oddane już do użytku.

Firma uważała, że montaż bram powinien zostać objęty obniżoną, 8-proc. stawką VAT. Powoływała się przy tym na art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zgodnie z nim zastosowanie obniżonej stawki podatku jest możliwe m.in. do budowy, remontu i modernizacji obiektów budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Spółka argumentowała, że właśnie takie usługi świadczy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał jednak że obniżona stawka VAT nie wchodzi w grę. Jego zdaniem VAT od montażu bram garażowych wynosił 23 proc. Wyjaśnił, że ich zainstalowanie i uruchomienie to nie remont ani budowa czy modernizacja, bo do tego potrzebny jest zespół innych czynności, w wyniku których przywraca się poprzedni stan faktyczny bądź podnosi wartość użytkową budynku.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane