statystyki

Wypłaty w ramach programu dobrowolnych odejść są opodatkowane

autor: Łukasz Zalewski30.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 30.08.2017, 08:35
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Tylko bezprawne zachowania pracodawcy mogą rodzić obowiązek odszkodowawczyźródło: ShutterStock

Odprawa wypłacona pracownikowi w ramach PDO nie jest odszkodowaniem, ale zapłatą za rozwiązanie umowy o pracę na podstawie porozumienia – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

To kolejny wyrok, który potwierdza niekorzystną dla pracowników linię orzeczniczą tego sądu. Wcześniej tak samo Naczelny Sąd Administracyjny orzekał m.in. w wyrokach z 1 sierpnia br. (sygn. akt II FSK 2649/16, II FSK 2835/16, II FSK 2836/16), z 2 sierpnia br. (sygn. akt II FSK 2226/16) oraz 1 grudnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 1701/16).

Spory sprowadzają się do tego, czy odprawa wypłacona przez firmę odchodzącemu pracownikowi na podstawie porozumienia w związku z uchwalonymi przez spółki programami dobrowolnych odejść jest zwolniona z podatku. W omawianej sprawie mężczyzna twierdził, że został wytypowany do redukcji w związku z restrukturyzacją firmy i likwidacją jego stanowiska pracy. Uważał więc, że nie miał wyjścia – mógł albo podpisać porozumienie w ramach PDO, albo pracodawca i tak by go zwolnił. Wybrał to pierwsze rozwiązanie, bo wiązało się z otrzymaniem określonych pieniędzy. Podatnik twierdził, że były pracodawca wypłacił mu w ten sposób odszkodowanie za zwolnienie, które jest zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Organy podatkowe uważały natomiast, że nie jest to żadne odszkodowanie, rekompensata ani zadośćuczynienie, ale odprawa przyznana na podstawie dobrowolnego porozumienia zawartego między stronami. Zostało ono bowiem zawarte z inicjatywy podwładnego, stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem z przyczyn niedotyczących pracownika i zgodnie z warunkami określonymi w regulaminie zwolnień grupowych. Organy wyjaśniły, że tylko bezprawne zachowania pracodawcy mogą rodzić obowiązek odszkodowawczy. Wypowiedzenie umowy o pracę zgodnie z przepisami nie ma takiego skutku. Sądy stanęły po stronie spółki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyjaśnił, że zwolnienie z PIT nie obejmuje odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 192 ze zm.). Świadczenie ustalone w regulaminie zakładowym ma charakter odprawy, a nie odszkodowania czy zadośćuczynienia. A więc podatnik musi zapłacić podatek od otrzymanej odprawy. Stanowisko to potwierdził też NSA. Sędzia Grażyna Nasierowska przyznała, że organy podatkowe mają rację, że pieniądze, jakie otrzymał podatnik, są odprawą, a nie odszkodowaniem czy zadośćuczynieniem. Subiektywne przekonanie skarżącego w tym przypadku nie ma znaczenia.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane