statystyki

Drosik: Zagrożone informacje objęte tajemnicą zawodową [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek30.08.2017, 07:43; Aktualizacja: 30.08.2017, 09:44
dr Jacek Drosik, doradca podatkowy w Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

dr Jacek Drosik, doradca podatkowy w Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Organy podatkowe, działając pod presją prokuratora i nie dysponując dowodami pozwalającymi oszacować podstawę i kwotę podatku, będą dążyły do zabezpieczenia całego znanego im majątku podatnika - mówi w wywiadzie dla DGP dr Jacek Drosik, doradca podatkowy w Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, przygotował wytyczne, które mają pomóc w walce z wyłudzeniami VAT. Jak pan ocenia te propozycje?

W moim przekonaniu proponowana praktyka może spowodować więcej szkód niż pożytku. Na przykład, może doprowadzić do naruszenia zaufania przedsiębiorców do banków, funduszy inwestycyjnych czy ubezpieczycieli.

Ale dlaczego? Przecież chodzi o to, żeby walczyć z oszustami, a nie inwigilować uczciwych podatników?

Wytyczne każą gromadzić informacje objęte tajemnicą zawodową na jak najwcześniejszym etapie postępowania karnego, a więc gdy nie ma jeszcze „podejrzanych”, a są jedynie „podejrzewani”. Problem w tym, że organy podatkowe traktują postępowania karne jako broń przeciwko przedawnieniu. Wszczynają je po to, żeby nie dopuścić do wygaśnięcia zobowiązania w sytuacji, gdy nie ma jeszcze żadnych dowodów obciążających podatnika. Według mnie na tak wczesnym etapie nie powinno się gromadzić danych objętych tajemnicą zawodową, bo ta jest przecież jednym z podstawowych atutów, dzięki którym decydujemy się korzystać z oferty podmiotów zobowiązanych do jej zachowania. Nie chcemy, aby osoby trzecie znały stan naszych rachunków bankowych, obrotów, danych kontrahentów, stosowanych przez nas marż, upustów, etc. Ujawnienie tych informacji powinno mieć miejsce dopiero wówczas, gdy zebrano już dowody pozwalające zakwestionować rzetelność dochodów deklarowanych przez podatnika.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane