statystyki

Mazurkiewicz o nowelizacji ustaw o PIT i CIT: Ministerstwo Finansów chce podwyższyć podatki

autor: Łukasz Zalewski24.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 24.08.2017, 07:54
MF chce ukrócić działania polegające na sztucznym generowaniu kosztów podatkowych.

MF chce ukrócić działania polegające na sztucznym generowaniu kosztów podatkowych.źródło: ShutterStock

Celem nowelizacji ustaw o PIT i CIT jest m.in. chęć zwiększenia obciążeń firm, a częściowo także osób fizycznych. Dodatkowe wpływy mają – zgodnie z szacunkami resortu finansów – sięgnąć prawie 2 mld zł w pierwszym roku od wprowadzenia zmian - mówi w wywiadzie dal DGP Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy i partner w MDDP.

Głównym deklarowanym przez Ministerstwo Finansów celem projektu nowelizacji ustaw o PIT, CIT i zryczałtowanym podatku dochodowym jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz walka z optymalizacjami podatkowymi. Czy widzi pan jeszcze jakieś inne cele poza wskazanymi w uzasadnieniu do projektu?

Celem projektu nie jest tylko uszczelnienie systemu podatkowego. Dotychczasowe zmiany w ustawach o podatkach dochodowych szły w kierunku likwidacji optymalizacji i możliwości legalnego korzystania z rozwiązań postrzeganych przez fiskusa jako luki w przepisach. Obecny projekt idzie raczej w kierunku podwyższenia podatków. Uszczelnianiem systemu nie jest bowiem np. przewidywane wprowadzenie limitu opodatkowania ryczałtem dochodów z najmu (według stawki 8,5 proc.) dla osób fizycznych. To decyzja obliczona na to, że osoby uzyskujące dochody z najmu powyżej 100 tys. zł powinny albo prowadzić działalność gospodarczą, objętą 19-proc. PIT, albo opodatkować ten dochód według skali podatkowej, czyli według stawek 18 i 32 proc.

Uszczelnieniem nie jest również propozycja, aby dochody ze zbycia wierzytelności, w tym własnych, zaliczać do innego źródła niż przychody z działalności gospodarczej. Podobnie oceniam propozycję wprowadzenia kwoty minimalnego podatku od galerii handlowych i biurowców o wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł. Wszystko to są decyzje obliczone na podwyższenie opodatkowania. Dodatkowe wpływy z tych i pozostałych zmian w projekcie mają dać budżetowi państwa prawie 2 mld zł.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • M(2017-08-28 12:01) Zgłoś naruszenie 190

  Właśnie przez mentalność ludzi takich jak "ano", mamy takich polityków i takie prawo. Bo tego sobie życzycie. Nie żeby wszystkim żyło się łatwiej prościej i lepiej, tylko żeby ten co ma więcej stracił, dopadł go kataklizm, klęska. Jakość polityków odzwierciedla niestety mentalność większości narodu.

  Odpowiedz
 • jurek(2017-08-28 20:30) Zgłoś naruszenie 60

  powinni wszystko uprościć i wprowadzic jedna stawke podatku

  Odpowiedz
 • ano(2017-08-28 07:57) Zgłoś naruszenie 026

  Wreszcie rentier zacznie płacić z najmu nieruchomości stawkę podatku zbliżoną do stawki opłacanej przez przeciętnego zatrudnionego , wreszcie!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane