statystyki

Spór o podatek od zysków niepodzielonych rozstrzygnie uchwała

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski24.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 24.08.2017, 07:52
pieniądze, kasa, banknot

Kto ma rację w tym sporze i która wykładnia była prawidłowa, rozstrzygnie teraz Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład NSA odpowie, czy wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych przekształconych w osobowe w trakcie przedłużonego roku obrotowego musieli płacić podatek od zysku niepodzielonego.

Taką decyzję podjął wczoraj zwykły trzyosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego, powołując się na rozbieżności w orzecznictwie.

Pytanie ma związek ze zmianą przepisów o PIT i CIT, które do końca 2013 r. przewidywały, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem CIT (byli nimi jedynie wspólnicy). Od 1 stycznia 2014 r. SKA stały się nim, co oznaczało, że opodatkowani byli i wspólnicy (PIT), i spółka (CIT).

Przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji umożliwiały jednak stosowanie starych regulacji, pozwalających na opodatkowanie wyłącznie wspólników, do czasu zakończenia roku podatkowego. Wiele SKA miało jednak łamany rok podatkowy, który nie pokrywał się z kalendarzowym. W efekcie mogły stosować stare zasady opodatkowania również po 1 stycznia 2014 r. (w praktyce do końca roku obrotowego, który rozpoczął się przed 12 grudnia 2013 r.).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane