statystyki

Spór o podatek od zysków niepodzielonych rozstrzygnie uchwała

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski24.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 24.08.2017, 07:52
pieniądze, kasa, banknot

Kto ma rację w tym sporze i która wykładnia była prawidłowa, rozstrzygnie teraz Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład NSA odpowie, czy wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych przekształconych w osobowe w trakcie przedłużonego roku obrotowego musieli płacić podatek od zysku niepodzielonego.

Taką decyzję podjął wczoraj zwykły trzyosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego, powołując się na rozbieżności w orzecznictwie.

Pytanie ma związek ze zmianą przepisów o PIT i CIT, które do końca 2013 r. przewidywały, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem CIT (byli nimi jedynie wspólnicy). Od 1 stycznia 2014 r. SKA stały się nim, co oznaczało, że opodatkowani byli i wspólnicy (PIT), i spółka (CIT).

Przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji umożliwiały jednak stosowanie starych regulacji, pozwalających na opodatkowanie wyłącznie wspólników, do czasu zakończenia roku podatkowego. Wiele SKA miało jednak łamany rok podatkowy, który nie pokrywał się z kalendarzowym. W efekcie mogły stosować stare zasady opodatkowania również po 1 stycznia 2014 r. (w praktyce do końca roku obrotowego, który rozpoczął się przed 12 grudnia 2013 r.).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane