statystyki

Wspólnik nie zarabia, gdy zabierze majątek ze spółki

autor: Patrycja Dudek23.08.2017, 07:30; Aktualizacja: 23.08.2017, 07:50
Sprawa dotyczyła wspólnika, który zamierzał zmniejszyć swój udział w spółce komandytowej.

Sprawa dotyczyła wspólnika, który zamierzał zmniejszyć swój udział w spółce komandytowej.źródło: ShutterStock

Zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce osobowej nie powoduje powstania przychodu – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła wspólnika, który zamierzał zmniejszyć swój udział w spółce komandytowej. Stał się jej udziałowcem wskutek wniesienia wkładu (przedsiębiorstwa spółki jawnej) do spółki z o.o., która następnie została przekształcona w spółkę komandytową.

Spór toczył się o to, czy zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce komandytowej i związana z tym wypłata gotówki spowoduje powstanie przychodu.

Podatnik uważał, że tak się nie stanie, bo – jak przekonywał – zarówno wniesienie wkładu do spółki osobowej, jak i jego wycofanie są zdarzeniami neutralnymi podatkowo. Powoływał się na przepis z ustawy o PIT, który zwalnia z podatku przychody z otrzymania składników majątku wskutek likwidacji spółki bądź wystąpienia z niej, jeżeli majątek ten był wcześniej przedmiotem wkładu do tejże spółki (art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT).

– Co prawda przepis ten nie obejmuje zmniejszenia udziału kapitałowego, ale nie ma żadnej innej regulacji, z której wynikałoby, że w takiej sytuacji powstaje przychód – twierdził podatnik.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważał jednak, że skoro przepisy regulują wyłącznie kwestie likwidacji spółki oraz wystąpienia z niej wspólnika, to nie można ich stosować do zmniejszenia udziału kapitałowego. Stwierdził zatem, że przychód uzyskany w związku z obniżeniem wkładów w spółce komandytowej będzie opodatkowany na zasadach ogólnych, jako przychód z praw majątkowych.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane