statystyki

Wspólnik nie zarabia, gdy zabierze majątek ze spółki

autor: Patrycja Dudek23.08.2017, 07:30; Aktualizacja: 23.08.2017, 07:50
Sprawa dotyczyła wspólnika, który zamierzał zmniejszyć swój udział w spółce komandytowej.

Sprawa dotyczyła wspólnika, który zamierzał zmniejszyć swój udział w spółce komandytowej.źródło: ShutterStock

Zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce osobowej nie powoduje powstania przychodu – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła wspólnika, który zamierzał zmniejszyć swój udział w spółce komandytowej. Stał się jej udziałowcem wskutek wniesienia wkładu (przedsiębiorstwa spółki jawnej) do spółki z o.o., która następnie została przekształcona w spółkę komandytową.

Spór toczył się o to, czy zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce komandytowej i związana z tym wypłata gotówki spowoduje powstanie przychodu.

Podatnik uważał, że tak się nie stanie, bo – jak przekonywał – zarówno wniesienie wkładu do spółki osobowej, jak i jego wycofanie są zdarzeniami neutralnymi podatkowo. Powoływał się na przepis z ustawy o PIT, który zwalnia z podatku przychody z otrzymania składników majątku wskutek likwidacji spółki bądź wystąpienia z niej, jeżeli majątek ten był wcześniej przedmiotem wkładu do tejże spółki (art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT).

– Co prawda przepis ten nie obejmuje zmniejszenia udziału kapitałowego, ale nie ma żadnej innej regulacji, z której wynikałoby, że w takiej sytuacji powstaje przychód – twierdził podatnik.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważał jednak, że skoro przepisy regulują wyłącznie kwestie likwidacji spółki oraz wystąpienia z niej wspólnika, to nie można ich stosować do zmniejszenia udziału kapitałowego. Stwierdził zatem, że przychód uzyskany w związku z obniżeniem wkładów w spółce komandytowej będzie opodatkowany na zasadach ogólnych, jako przychód z praw majątkowych.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane