statystyki

Koszty zastępstwa procesowego bywają opodatkowane

autor: Karina Piątek23.08.2017, 07:30; Aktualizacja: 23.08.2017, 07:48
Sprawa dotyczyła spółki adwokatów, która świadczy na rzecz ubezpieczyciela usługi ogólnej obsługi prawnej. Na jego zlecenie występuje ona również do sądu przeciwko dłużnikom ubezpieczonych.

Sprawa dotyczyła spółki adwokatów, która świadczy na rzecz ubezpieczyciela usługi ogólnej obsługi prawnej. Na jego zlecenie występuje ona również do sądu przeciwko dłużnikom ubezpieczonych.źródło: ShutterStock

Koszty zastępstwa procesowego zasądzone na rzecz klientów ubezpieczyciela, z którym spółka adwokacka ma umowę, są elementem jej wynagrodzenia za usługi prawne i w związku z tym podlegają VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki adwokatów, która świadczy na rzecz ubezpieczyciela usługi ogólnej obsługi prawnej. Na jego zlecenie występuje ona również do sądu przeciwko dłużnikom ubezpieczonych. Spółki nie łączy z ubezpieczonymi żadna umowa, działa ona wyłącznie na zlecenie ubezpieczyciela.

Problem dotyczył kosztów zastępstwa procesowego, które sąd zasądza na rzecz ubezpieczonego, gdy rozstrzygnie sprawę pozytywnie dla niego. Koszty te musi zwrócić strona przegrywająca (dłużnik ubezpieczonego).

Z umowy zawartej przez spółkę z ubezpieczycielem (odrębnej od umowy ogólnej obsługi prawnej) wynika, że zasądzone koszty zastępstwa procesowego w całości przysługują spółce. Czasem dłużnicy zwracają je bezpośrednio na jej rachunek.

Spółka uważała, że koszty zastępstwa procesowego w ogóle nie są wynagrodzeniem za usługi prawne i w związku z tym nie podlegają VAT. Argumentowała, że nie świadczy żadnych usług na rzecz dłużników. Muszą oni tylko zwrócić zasądzone przez sąd koszty zastępstwa procesowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że koszty zastępstwa procesowego są związane bezpośrednio ze zleceniem otrzymanym od ubezpieczyciela, bo to na jego wyraźne polecenie spółka występuje do sądu przeciwko dłużnikom. Bez znaczenia jest to, że nie wykonuje ona żadnych świadczeń na rzecz dłużnika. Otrzymując koszty zastępstwa procesowego nie świadczy ona bowiem żadnej usługi na rzecz dłużnika, tylko na rzecz swojego klienta (ubezpieczyciela) – stwierdził organ.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane