Podróżujący po Polsce nie kupi na lotnisku papierosów lub alkoholu bez banderoli – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Pytanie zadała spółka zarządzającą strefą bezcłową na terenie lotniska. Alkohol, papierosy i cygara kupują tam zarówno osoby podróżujące po kraju, jak i do innych państw unijnych oraz poza terytorium Unii Europejskiej.
Reklama
Spółka uważała, że może zbywać te towary bez banderoli, bo z art. 118 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że jeżeli są one sprzedawane w wolnym obszarze celnym, to nie muszą mieć znaków akcyzy. I to niezależnie od tego, gdzie podróżuje klient – twierdziła spółka. Wskazywała, że przepis nie dzieli wyrobów akcyzowych na te, które powinny być oznaczane znakami akcyzy, i te, które są z tego obowiązku zwolnione.

Reklama
Początkowo zgodził się z tym także dyrektor izby skarbowej. Jego interpretację zmienił jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wskazał, że art. 118 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, na który powołała się spółka, dotyczy tylko sprzedaży na rzecz osób podróżujących do innego kraju unijnego bądź poza UE.
Jeśli jednak o papierosy lub alkohol poprosi osoba podróżująca po Polsce, to powinny być one oznaczone banderolą. Taki podróżny nie kupi więc tańszej whisky, rumu bądź paczki papierosów. Wynika to wprost z art. 117 ust. 3 ustawy, który zabrania sprzedawać np. alkohol czy papierosy na terenie kraju bez znaków akcyzy – wyjaśnił dyrektor KIS.
W jednym ze sklepów duty free poinformowano nas, że wyroby akcyzowe są tam sprzedawane bez banderoli, ale nie kupią ich podróżujący po Polsce (nie tylko Polacy). Każdy podróżny musi okazać przed zakupem kartę pokładową.
Interpretacja szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 2 sierpnia 2017 r., nr DPP8.8101.59.2017.MHM.RKP.