statystyki

Rury na działce nie odbiorą prawa do zwolnienia z VAT

autor: Patrycja Dudek23.08.2017, 16:00
Sprawa dotyczyła spółki kolejowej będącej bądź to właścicielem, bądź użytkownikiem wieczystym ponad 100 tys. działek, sprzedanych przez nią w ramach działalności gospodarczej.

Sprawa dotyczyła spółki kolejowej będącej bądź to właścicielem, bądź użytkownikiem wieczystym ponad 100 tys. działek, sprzedanych przez nią w ramach działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

O przeznaczeniu terenu pod zabudowę przesądza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy, a nie to, że znajdują się na nim urządzenia przesyłowe – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki kolejowej będącej bądź to właścicielem, bądź użytkownikiem wieczystym ponad 100 tys. działek, sprzedanych przez nią w ramach działalności gospodarczej.

Spór toczył się o działek, na których znajdują się urządzenia przesyłowe służące do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego itp. Spółka wyjaśniła, że nie ma do tych urządzeń żadnych praw.

Uważała, że sprzedaż takich działek będzie zwolniona z podatku od towarów i usług. Powoływała się na art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, który zwalnia z podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Nie zgodził się z nią dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że grunty, mimo iż niezabudowane, są przeznaczone pod zabudowę. W związku z spółka musi rozliczyć podatek od ich dostawy.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane