statystyki

Kara za rozwiązanie umowy to przychód

autor: Karina Piątek22.08.2017, 19:00
Sąd uznał, że taka rekompensata pozostaje w ścisłym związku z przychodem z tytułu najmu.

Sąd uznał, że taka rekompensata pozostaje w ścisłym związku z przychodem z tytułu najmu.źródło: ShutterStock

Należność otrzymana w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy najmu z przyczyn leżących po stronie najemcy, może być opodatkowana – tak jak czynsz – ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – orzekł WSA w Warszawie.

Sąd uznał, że taka rekompensata pozostaje w ścisłym związku z przychodem z tytułu najmu.

Sprawa dotyczyła właściciela lokalu użytkowego, który rozliczał się z przychodów z najmu w formie 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Gdy najemca zwrócił się do niego z propozycją wcześniejszego rozwiązania umowy, obaj zawarli porozumienie, na podstawie którego wynajmujący otrzymał kwotę będącą równowartością trzech czynszów oraz karę umowną jako rekompensatę za ewentualny przestój w wynajmie lokalu i konieczność znalezienia nowego najemcy.

Podatnik chciał się upewnić, czy z rekompensaty tej może rozliczyć się z fiskusem również w formie ryczałtu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że jest to przychód z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT), od którego podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy według zasad ogólnych. Tłumaczył, że pieniądze te nie mają związku z użytkowaniem lokalu, bo zostały wypłacone w zamian za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Zatem tylko pośrednio są związane z najmem (interpretacja nr IPPB1/4511-1435/15-2/AM).

Podatnik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten przyznał mu rację, uchylając zaskarżoną interpretację.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane