statystyki

15 proc. CIT nie dla firm powstałych w ubiegłym roku

autor: Mariusz Szulc14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:04
podatki

Chodziło o spółkę, która została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego 20 grudnia 2016 r.źródło: ShutterStock

Spółka, której umowa założycielska została podpisana jeszcze w 2016 r., nie rozliczy się z fiskusem według obniżonej stawki podatku dochodowego. Nie ma znaczenia, że rozpoczęła działalność gospodarczą dopiero od 2017 r. – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę, która została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego 20 grudnia 2016 r. Pierwsze transakcje przeprowadziła dopiero w styczniu 2017 r., dlatego sądziła, że w 2017 r. będzie mogła płacić podatek dochodowy według stawki 15 proc., zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o CIT. Przepis ten pozwala korzystać z preferencji w roku, w którym podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej.

Spółka uważała, że chodzi o faktyczny początek prowadzenia biznesu, a nie datę wpisania do KRS, ani dzień zawarcia umowy przez wspólników. Argumentowała, że jest wielu przedsiębiorców wpisanych do rejestru, którzy przez lata nie rozpoczynają prowadzenia działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że pojęcie „rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej” należy rozumieć maksymalnie szeroko. Chodzi nie tyle o dzień uzyskania pierwszego przychodu czy przeprowadzenia pierwszej opodatkowanej transakcji, ale o każde inne zdarzenie gospodarcze, które powinno znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych. Może być nim np. zawarcie umowy wywierającej skutki cywilnoprawne, wniesienie przez wspólników wkładów pieniężnych lub aportu na pokrycie kapitału zakładowego, zaciągnięcie pożyczki itp. – wyjaśnił dyrektor KIS.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane