statystyki

Sprzedaż została unieważniona? Nie będzie ulgi mieszkaniowej

autor: Patrycja Dudek03.08.2017, 07:42; Aktualizacja: 03.08.2017, 10:49
To nie pierwszy taki wyrok. Tak samo sąd kasacyjny orzekł 26 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 891/15).

To nie pierwszy taki wyrok. Tak samo sąd kasacyjny orzekł 26 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 891/15).źródło: ShutterStock

Unieważnienie sprzedaży starej nieruchomości po wydatkowaniu pieniędzy na nową przekreśla zwolnienie z PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie pierwszy taki wyrok. Tak samo sąd kasacyjny orzekł 26 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 891/15).

Sprawa dotyczyła kobiety, która sprzedała udziały w nieruchomości przed upływem pięciu lat od ich nabycia. Zasadniczo w takiej sytuacji podatnik powinien zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży, chyba że przeznaczy cały przychód na własny cel mieszkaniowy. Podatniczka tak właśnie zrobiła.

Problem w tym, że sprzedaż okazała się nieważna już po tym, jak podatniczka kupiła nowe mieszkanie. Powód: udziałów w nieruchomości leśnej, którymi dysponowała, nie można było zbyć bez zezwolenia ministra spraw wewnętrznych. Akt notarialny sprzedaży okazał się więc nieważny. A zbycie stało się możliwe dopiero wtedy, gdy kobieta postarała się o zezwolenie.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane