statystyki

Bez PIT nie tylko dział spadku

autor: Patrycja Dudek01.08.2017, 16:00
Podatniczka uważała, że dostała jedynie równowartość odziedziczonych udziałów

Podatniczka uważała, że dostała jedynie równowartość odziedziczonych udziałówźródło: ShutterStock

 Spadkobierca nie ma przychodu, gdy od niespokrewnionej osoby otrzymuje spłatę udziału w nieruchomości. Warunkiem jest jednak, że otrzyma jedynie równowartość tego, co odziedziczył – orzekł NSA.

Spór toczył się o to, czy sądowe zniesienie współwłasności na rzecz osoby trzeciej ma takie same skutki podatkowe jak dział spadku pomiędzy spadkobiercami.

Chodziło o podatniczkę, która odziedziczyła udziały w nieruchomościach po ojcu i ciotce. Spadkobierców było kilkoro. Zanim jeszcze doszło do działu spadku, jeden ze spadkobierców podarował swoje udziały osobie niespokrewnionej. Następnie doszło do zniesienia współwłasności między spadkobiercami i nowym współwłaścicielem w ten sposób, że stał się on jedynym właścicielem nieruchomości. Podatniczka spieniężyła swoje udziały za 90 tys. zł, co stanowiło równowartość odziedziczonego przez nią spadku. Do zniesienia współwłasności doszło przed upływem 5 lat od śmierci spadkodawcy.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane