statystyki

Bez PIT nie tylko dział spadku

autor: Patrycja Dudek01.08.2017, 16:00
Podatniczka uważała, że dostała jedynie równowartość odziedziczonych udziałów

Podatniczka uważała, że dostała jedynie równowartość odziedziczonych udziałówźródło: ShutterStock

 Spadkobierca nie ma przychodu, gdy od niespokrewnionej osoby otrzymuje spłatę udziału w nieruchomości. Warunkiem jest jednak, że otrzyma jedynie równowartość tego, co odziedziczył – orzekł NSA.

Spór toczył się o to, czy sądowe zniesienie współwłasności na rzecz osoby trzeciej ma takie same skutki podatkowe jak dział spadku pomiędzy spadkobiercami.

Chodziło o podatniczkę, która odziedziczyła udziały w nieruchomościach po ojcu i ciotce. Spadkobierców było kilkoro. Zanim jeszcze doszło do działu spadku, jeden ze spadkobierców podarował swoje udziały osobie niespokrewnionej. Następnie doszło do zniesienia współwłasności między spadkobiercami i nowym współwłaścicielem w ten sposób, że stał się on jedynym właścicielem nieruchomości. Podatniczka spieniężyła swoje udziały za 90 tys. zł, co stanowiło równowartość odziedziczonego przez nią spadku. Do zniesienia współwłasności doszło przed upływem 5 lat od śmierci spadkodawcy.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane